Znáte historii nejslavnějšího vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans?

Hlavním důvodem založení vytrvalostního závodu nebylo postavení toho nejrychlejšího automobilu. Daleko důležitější byla spolehlivost, což automobilky donutilo přijít s kompromisem mezi rychlostí a životností motoru či brzd. Neméně důležitá byla i spotřeba paliva.

Kdy se jelo poprvé?

První závod se jel v roce 1923 a byl obrovskou zkouškou nejen pro spolehlivost vozů, ale i pro vytrvalost pilotů. V té době se jednalo o jeden z prvních takto těžkých závodů, kterého se mohly zúčastnit všechny sériové vozy se čtyřsedadlovou karosérií. Za volantem se měli střídat dva piloti. Jeden jel, zatímco druhý odpočíval. Pravidla však na povinné výměny nepamatovala, a proto nebylo výjimkou, že rychlejší z dvojice odjel drtivou většinu závodu, zatímco jeho kolega se svezl takříkajíc jen pár minut. Povinné střídání pilotů bylo zavedeno až po tragické havárii v roce 1955.

Závod se postupem času stával stále populárnější

Pravý rozmach zažilo Le Mans až po druhé světové válce, kdy se začaly stavět závodní speciály přesně konstruované pro tento typ závodů. 50. léta jasně opanovalo italské Ferrari, které válcovalo konkurenci především díky síle a spolehlivosti svých motorů. V polovině 60. let se však na La Sarthe objevil americký Ford s cílem Ferrari porazit. O této rivalitě byl před nedávnem natočen film Ford vs Ferrari, který se těší obrovské oblibě. Od 70. let opanovalo až na výjimky všechny ročníky německé Porsche s vozy 936, 956 a 962, díky čemuž se stalo nejúspěšnější automobilkou v počtu absolutních triumfů.

Jak se závod vyvíjel v novém tisíciletí?

V roce 2000 přišel obrovský zlom, neboť zvítězilo se speciálem R8 německé Audi. Jak se později ukázalo, položilo tak základy obdivuhodné šňůře výsledků, neboť do současnosti dokázalo vyhrát dalších 12 ročníků a stalo se tak druhou nejúspěšnější automobilkou. V posledních ročnících se na výsluní opět dostalo Porsche a v současnosti také japonská Toyota.

Závod na La Sarthe je sice dlouhý, ale velice zajímavý. Jestliže vás toto téma zajímá, určitě si udělejte v červnu čas a na příští ročník závodu se podívejte.

Autor: Martin Liška

#kvíz 1 / 1 | Ve kterém roce se jel závod poprvé?

Ve kterém roce se jel závod poprvé?

zavřít reklamu