Zpříjemněte dětem cestu na dovolenou!

Doba dovolených pomalu a jistě končí, přesto se mnoho rodin s dětmi stále vydává na stakilometrové poutě do svých dovolenkových destinací. Cestování s malými ratolestmi ovšem skýtá hned několik obtíží a problémů, což takovou cestu dělá velmi specifickou. Pokud pojedete autem, můžete si vybrat nejkratší trasu a celou dobu budete mít situaci stoprocentně pod kontrolou.

Rozhodně nepodceňujte přípravy

Před samotným odjezdem vám jistě v hlavě běhají myšlenky, zda máte všechno zabalené a zda jste na nic nezapomněli. Proto se alespoň týden před termínem odjezdu vydejte v poklidu do nákupního centra a pořiďte vše, co byste mohli potřebovat. Svým dětem můžete levněji pořídit například ovoce, sušenky a další pamlsky, kterými jistě po cestě nepohrdnou. Určitě nezapomeňte na dostatečné množství tekutin. Vodu byste měli mít v nádobách jak v prostoru pro posádku, tak i v kufru. Pochutnat si můžete i na čerstvé zelenině a ovoci. V takovém případě upotřebíte vlhčené ubrousky.

Zabalte dětem oblíbené hračky

Pokud vaše děti snášení cestování autem hůře, pak bude dobré zabalit jim na cestu několik drobností, kterými jim cestu o dost zpříjemníte. Nezapomeňte na oblíbené hračky a cédéčka s dětskými písničkami, případně s pohádkami. Dnešní moderní automobily mají i vestavěné obrazovky v opěrkách hlavy, tudíž se vaše ratolesti mohou dívat na pohádku či animovaný seriál. Cesta jim tak uteče mnohem rychleji. Rozhodně nedoporučujeme čtení, neboť dítě má v takovém případě hodně času na přemýšlení, což může být jeden z důvodů, proč se mu při jízdě dělá špatně.

Nezapomeňte na pravidelné přestávky

Za každých okolností byste měli počítat i s variantou, že se dítěti udělá špatně a vy tak budete muset zastavit. Samozřejmě pokud s takovou situací máte zkušenosti, doporučujeme podat odpovídající léky na kinetózu ve formě prášků, žvýkaček nebo bonbonů. Během jízdy nezapomeňte dělat bezpečnostní přestávky. Děti si dojdou na toaletu a vy jako řidič se mezitím můžete protáhnout, napít se, případně pojíst nějakou laskominu. V nejhorším případě buďte připraveni sednout si na zadní sedačky, abyste své dítě mohli lépe utěšit.

Nejlepší školou v těchto situacích je pochopitelně život. Před cestou se však vyplatí být připraven, protože vás pak její nástrahy překvapí mnohem méně.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu