Auto není houpačka aneb v hlavní roli tlumiče

Opotřebované nebo poškozené tlumiče negativně ovlivňují stabilitu automobilu. Často se setkáme s přirovnáním, že vozidlo na vozovce plave, nedrží stopu a v zatáčkách se nebezpečně naklání. Kromě toho též výrazně snižují brzdný účinek a vedou též k předčasnému opotřebení pneumatik. Co se vyplatí o tlumičích vědět?

Jak dlouho tlumiče vydrží?

Předpokládaná životnost tlumičů se nejčastěji uvádí kolem 80 000 kilometrů nebo též čtyři až pět let. Ve skutečnosti ale závisí na mnoha podmínkách, a to nejen na tom, kolik kilometrů ročně najezdíte, ale zejména na stavu komunikace, po které nejčastěji jezdíte.

Pokud s vaším vozem jezdíte převážně po „hladkých“ silnicích, může se životnost tlumičů prodloužit i na 8 až 10 let. Stejně tak ale může být i výrazně kratší než pět let, pokud jezdíte převážně v terénu, po polních cestách nebo nerovných silnicích plných výmolů, prasklin a hrbolů.

Jak zjistit, zda vaše tlumiče potřebují výměnu?

To, že s tlumiči něco není v pořádku, každý zkušený řidič většinou pozná. K vlastnímu otestování tlumičů lze použít několik různých způsobů.

  • Běžnou metodou, jak rychle zjistit opotřebení tlumičů, je zatlačit na každý roh zaparkovaného vozidla. Správně fungující tlumiče způsobí, že se vozidlo nejprve odrazí a krátce poté se zastaví. U opotřebovaných tlumičů se bude vozidlo „houpat“ o něco déle. 

  • Odskakování vozu můžete také zkontrolovat zatlačením na nárazník. Pokud mu trvá několik odrazů, než se vrátí do původní polohy, mohou být vaše tlumiče opotřebované.

  • Vezměte svůj vůz na prázdné parkoviště. Zjistěte, co se stane, když budete neustále zrychlovat a brzdit. Pokud se vaše vozidlo i po úplném zastavení z nízké rychlosti stále pohupuje nahoru a dolů, je možná čas na výměnu tlumičů.

  • Zaparkujte vůz na rovném povrchu a prohlédněte si ho zepředu i zezadu. Pokud zjistíte, že není v rovině, může to znamenat, že něco není v pořádku s odpružením a tlumiči.

Na to, že s tlumiči není něco v pořádku, vás může upozornit také nestandardní „bouchání“ při jízdě po nerovné vozovce či únik oleje.

Tlumič auta.
zdroj: freepik.com

Kolik tlumičů vyměnit?

Tlumiče by se měly měnit vždy nejméně po dvou tlumičích na stejné nápravě, tedy vpředu nebo vzadu, a ještě lépe všechny čtyři najednou, abyste dosáhli co nejrovnoměrnějšího řízení a ovladatelnosti auta. Nakonec všechny čtyři tlumiče byly na vozidle stejný počet kilometrů a pracovaly za stejných podmínek.

Jak prodloužit životnost tlumičů?

Kromě kvality silnic, kterou bohužel ovlivnit nemůžeme, ovlivňují životnost tlumičů i další faktory, například časté přetěžování automobilu nadměrným nákladem nebo větším množstvím osob, zbytečné „vymetání děr“ na vozovce, přejíždění nerovností velkou rychlostí či nekontrolování úrovně tlaku v pneumatikách.

Věděli jste, že opotřebované tlumiče nemusíte vždy nutně jen měnit, ale že některé je možné repasovat?

Zdroj: howstuffworks.com, cartoq.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu