Autopojištění není sprosté slovo

Když přijde řeč na pojištění, mnozí si řeknou, že jde o něco, do čeho budou zbytečně vrážet peníze, protože jim se nic stát nemůže. Platí to i u vozidel, problém je v tom, že povinné ručení je skutečně povinné, takže si ho musíte sjednat. A havarijní pojištění? To je sice dobrovolné, ale rozhodně se také vyplatí. Proč?

Pojistné události se někdy nejde vyhnout

Každý z nás má zdravotní pojištění pro případ, že onemocní, mnozí z nás mají sjednané i úrazové pojištění pro případ, že se nám stane úraz a my nebudeme moci nějakou dobu chodit do práce. Za každý den léčby dostaneme odškodné, které se hodí. Někdy prostě dojde na situace, které nemůžeme tolik ovlivnit, přesto se finanční náhrada hodí. S automobily je to podobné, namísto zdravotního pojištění jim musíme sjednat povinné ručení, dobrovolně pak i havarijní pojištění.

Povinné ručení vás kryje proti škodám, které způsobíte někomu dalšímu

Každé vozidlo ho musí mít sjednané, nesmí bez něj na pozemní komunikaci. Řeč je o povinném ručení, jehož sjednání majiteli ukládá zákon, jeho účelem je ochrana před finančními důsledky škod, které provozem vozidla způsobí někomu dalšímu. Vztahuje se jak na škody na majetku, tak na zdraví a životě, nebo ušlý zisk.

Při výběru povinného ručení je důležité správně nastavit pojistné limity. Minimem je 50 milionů korun, ani to ale nemusí v případě pojistné události stačit, proto zvažte vyšší limity, ať nemusíte nic hradit ze svého.

Víte, že nejen povinné ručení, ale i další pojištění včetně toho havarijního si sjednáte snadno a rychle online? Stačí vám k tomu chytrý telefon, tablet nebo počítač s přístupem na internet. Nikam nemusíte chodit, stačí si otevřít srovnávač pojištění, například https://www.klik.cz/povinne-ruceni-a-havarijni-pojisteni/

Havarijní pojištění může pokrýt část škod na vašem voze

Způsobili jste neúmyslně nehodu, při které došlo jak ke škodám na majetku nebo zdraví někoho dalšího, tak ke škodě na vašem voze? Zatímco škody třetím stranám uhradí pojišťovna z povinného ručení, škody na vašem voze zaplatíte buď sami ze svého, nebo k tomu můžete využít havarijní pojištění, pokud ho máte sjednané.

Vztahuje se na škody, ke kterým došlo vlivem nehody, živelných pohrom, krádeže nebo vandalismu, podle nastavení výše spoluúčasti buď vše uhradí pojišťovna, nebo část půjde za vámi. Spoluúčast se vyjadřuje buď procenty nebo konkrétní částkou, běžná je spoluúčast 5 % nebo 5 000 Kč a 10 % nebo 10 000 Kč (platí vždy vyšší z nich), výjimkou ale není ani už zmíněná nulová spoluúčast, kdy škodu zcela uhradí pojišťovna.

Autor: redakce CarsMag.cz
zavřít reklamu