Chystáte se na zimní dovolenou autem? Překvapivě existují i země, kam lze vyrazit bez zimních pneumatik

Patříte mezi ty, kteří se chystají zpříjemnit si zimní měsíce několika dny v zahraničí? Pokud se chystáte na lyžování do Alp, zimní gumy jsou samozřejmě nutností, ale pokud si chcete odpočinout například v lázních či navštívit evropské metropole, které jsou v létě obvykle přelidněné, lze se obejít i bez zimních pneumatik. Mírný problém může představovat pouze to, jak se do těchto míst dostat, neboť většina našich sousedů v zimních podmínkách vyžaduje zimní obutí.

Země, kde zimní pneumatiky nejsou povinné

Ve většině zemí Evropy, včetně České republiky, určitá povinnost zimních pneumatik existuje. Je ale logické, že čím více na jih se vydáme, tím jsou zimy mírnější a obecná povinnost zimních gum pak ve státech, jako je Španělsko či Portugalsko, není. Výjimkou mohou být některé horské oblasti, kde je povinnost vyznačena pomocí dopravního značení, podobně je tomu například i ve Francii či Itálii.  Žádné obecné předpisy, které by nařizovaly zimní pneumatiky, nejsou ani v Belgii, Velké Británii, Nizozemí či Polsku. Pokud se chcete pokochat zimními krásami Budapešti, zimní pneumatiky nebudete též potřebovat, jsou ale doporučeny. Naopak s sebou musíte mít vždy sněhové řetězy.

Jak jsou na tom naši sousedé?

V Rakousku jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 15. dubna, přičemž hloubka jejich dezénu by měla být alespoň 4 mm. Pokud je silnice pokryta sněhem, rozbředlým sněhem nebo ledem, platí tato povinnost i mimo vymezené období. Zimní případně celoroční pneumatiky jsou povinné v případě, že je vozovka pokryta sněhem, ledem či námrazou nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že k tomu dojde, též v Německu. Minimální hloubka vzorku je 1,6 mm. Podobné podmínky platí i na Slovensku. Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik jsou zde ale 3 mm. Kromě zimních pneumatik či řetězů je samozřejmě před cestou nutné informovat se i o další povinné výbavě, kterou jednotlivé země vyžadují či nevyžadují, jako je například autolékárnička, výstražný trojúhelník či hasicí přístroj.

Zdroj: uniroyal-online.cz, ibesip.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu