Motorkářská sezona začíná. Jaká nebezpečí na motorkáře mohou číhat?

Jaro je tu a s ním i doba, kdy na své stroje opět usednou motorkáři. Jízda na motocyklu může být nejen zábavná a vzrušující, ale také nebezpečná. Bezpečnost do značné míry souvisí se zkušenostmi, ale nejen nezkušení řidiči mohou skončit v nemocnici. Čemu se při jízdě na motorce, a to nejen po zimní přestávce, vyplatí věnovat pozornost?

Protijedoucí vozidla, auta čekající na odbočení i ta rychle měnící jízdní pruhy

Možná, že řidič jedoucí proti vám zrovna píše zprávu na mobilu, možná zrovna svačí, možná se „jen“ nesoustředí na jízdu. Nezáleží na tom, co je příčinou, ale vede to k tomu, že protijedoucí auto může nečekaně přejet do vašeho pruhu, a motorkáře tak vážně ohrozit.

Křižovatky jsou nebezpečné samy o sobě. Pro motorkáře jsou navíc velmi nebezpeční řidiči, kteří neopatrně odbočují vlevo. Většina motocyklistů zná příběhy o tom, jak se někdo jen těsně vyhnul srážce s takto odbočujícím autem.

O motorkářích se často říká, že nebezpečně kličkují mezi auty, ale i mnozí řidiči aut neustále přejíždějí z pruhu do pruhu, aniž by předtím dali jakýkoli signál. Pro motorkáře je takovéto jednání velmi ohrožující.

Železniční přejezdy

Pneumatiky motocyklu mohou uvíznout na kolejích železničních přejezdů, což může vést k pádu jezdce z motocyklu. Přejezdy jsou ještě nebezpečnější, když je dřevo mezi kolejemi mokré nebo kluzké. Kola motocyklu mohou ztratit trakci, což ztěžuje udržení kontroly nad motocyklem.

Riziko havárie na železničním přejezdu snížíte tím, že budete přes koleje přejíždět rovně a kolmo. Vyvarujte se pohybu šikmo nebo pod úhlem. Při přejezdu kolejí buď udržujte rychlost, nebo zpomalte, když se ke kolejím blížíte, a těsně před přejezdem mírně zrychlete. Rychlost může pomoci odlehčit přední část kola a zabránit tomu, aby koleje „zachytily“ přední kolo.

Dilatační spáry a mostní závěry

Tyto spoje mohou vytvářet mezery, v nichž se může zachytit kolo motocyklu, podobně jako tomu je u železničních přejezdů. Při jízdě přes tyto spáry se vyhněte výrazným změnám rychlosti nebo směru jízdy. Dokud motocykl nepřejede spáru, udržujte kola v přímé a kolmé linii.

Motorkář v lese.
zdroj: unsplash.com

Štěrk na silnici

Na silnici se můžete setkat s mnoha překážkami, jako jsou výmoly, klacky, hlína či mrtvá zvířata. Pro motorkáře je jednou z nejhorších překážek překvapivě štěrk. Může totiž snadno způsobit, že kola ztratí trakci. Obzvláště nebezpečný je v zatáčkách, protože musíte přenášet váhu těla, abyste mohli zatáčku projet.

Při jízdě po štěrku minimalizujte náklon motocyklu a vyvarujte se rychlého brzdění, zrychlování nebo otáčení. Pokud je to možné, udržujte při průjezdu štěrkem konstantní rychlost. Pokud potřebujete zpomalit, plynule uvolněte plyn a postupně brzděte.

Mokrý povrch

Mokré povrchy představují riziko aquaplaningu. K aquaplaningu může dojít na jakémkoli mokrém povrchu, ale nejnebezpečnější je, když se mírný déšť smísí s nečistotami na vozovce. Toto riziko je vyšší než u automobilu, protože motocykl se na vozovce „drží“ pouze dvěma koly.

Při jízdě v dešti nebo při jízdě po mokrém povrchu brzděte postupně a opatrně. Náhlé snížení rychlosti může způsobit ztrátu trakce a ztrátu kontroly nad motocyklem.

Příliš vysoká rychlost v zatáčce

Jednou z nejlepších věcí na motocyklech je, že jsou rychlé. Nespoutaná rychlost je opojná, ale také nebezpečná. Při jízdě po rovině se většina řidičů nedostane do příliš velkých problémů, ale naučit se správně projíždět zatáčky je mnohem obtížnější. Mnoho začínajících jezdců do zatáček vjíždí příliš rychle, a tedy i nebezpečně. Ale i zkušení jezdci se občas dopouštějí chyb.

Co se stane, když vjedete do zatáčky příliš rychle? Buď bez jakékoli vaší reakce sklouznete ze silnice a do něčeho narazíte, nebo prudce zabrzdíte, zablokujete kolo, sklouznete ze silnice a nabouráte. V obou případech sjedete ze silnice a nabouráte.

Otevírání dveří automobilu

Jedním z velmi častých a potenciálně nebezpečných problémů, na který si ve městě musí dávat pozor nejen cyklisté, ale i motorkáři, je otevírání dveří u aut. Motorkáři se pohybují rychleji než cyklisté, a osoby otevírající dveře automobilu je tak snadno přehlédnou.

Zdroj: blackboxmycar.com, motorcyclesdata.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu