Invaze z Číny aneb čínské automobilky dobývají Rusko

Čínští výrobci nahrazují na ruském trhu ty západní. Podle nejnovějších údajů nyní pochází 40 % nových automobilů měsíčně registrovaných v Rusku z Čínské lidové republiky.

Prázdné místo na trhu se rychle zaplnilo

Ruský automobilový trh nemohl zůstat dlouho nepokrytý. Opuštění trhu západními značkami v důsledku sankcí proti Moskvě za invazi na Ukrajinu netrvalo příliš dlouho, do země velmi rychle a velmi úspěšně dorazily čínské automobily, které již dobývají ruské silnice. A to i přes určitou nechuť Rusů k čínským automobilkám a zvýšení cen.

Čínské značky se nyní blíží 40 % prodejů nových automobilů v Rusku. To je prakticky čtyřnásobný nárůst oproti prvním dvěma měsícům roku 2022, tedy posledním měsícům před ruskou invazí na Ukrajinu, kdy čínské automobily tvořily na trhu méně než 10 %.

Jaké čínské automobilky patří k nejúspěšnějším?

Čínské společnosti tak naplno využily prostor, který v Rusku zbyl po evropských, japonských a korejských značkách. Někteří majetnější ruští motoristé se kvůli vyšší kvalitě obracejí na čínské značky, které jsou propojeny se západními značkami, například na vozy Geely, které využívají technologie Volvo. O kterých čínských automobilových společnostech je řeč?

Čínský nákladní automobil.
zdroj: unsplash.com

GAC Group

Společnost je tvořena značkami GAC, Trumpchi a Aion. Jedná se v podstatě o SUV všech typů, plus některé sedany a zajímavé elektromobily. Vyrábí také automobily v rámci společných podniků s Mitsubishi, Toyotou, Hondou a společností, která se dříve jmenovala FCA, nyní sloučenou do Stellantisu.

BYD

Společnost BYD vznikla v roce 2003, kdy koupila společnost Qinchuan Automobile. V loňském roce se jí podařilo prodat 740 000 vozů v rámci rozmanité nabídky, která zahrnuje řadu Dynasty, včetně atraktivního SUV střední velikosti BYD Tang a moderního plug-in sedanu BYD Han. K dispozici je také „rodina“ Ocean s modely Dolfin a Seal. 

Dongfeng

Dongfeng je obrovský výrobce, pokud jde o značky Venucia, Fengdu, Aeolus, Forthing, Voyah a samozřejmě Dongfeng. Vyrábí také vozy pro značky Honda, Nissan, Kia a Peugeot-Citroën.

FAW

Tato společnost byla založena v roce 1953 a díky svým silným vazbám na státní představitele je jedním z klíčových výrobců aut v Číně. V loňském roce prodala 810 000 vozidel vlastních značek, mezi něž patří nákladní automobily Jiefang, tradiční automobily Bestune a luxusní automobily Hongqi. Posledně jmenovaná značka vyrábí též Hongqi L5, oficiální čínský státní vůz. Společnost FAW má rovněž společné podniky se společnostmi Toyota, General Motors a Volkswagen Group.

Chery Automobile

Chery je relativně nová značka, byla založena v roce 1997. Jejími hlavními produkty jsou osobní automobily, SUV a užitkové vozy. Své vozy začala vyvážet v roce 2001, má výrobní závody též v Brazílii a Egyptě. V loňském roce prodala společnost Chery 962 000 kusů svých značek, mezi které patří též Exeed, Karry a Jetour. Většina vozů montovaných společností DR Automobiles v Itálii pochází od společnosti Chery.

SAIC Motor

Je současným vlastníkem značek MG, Morris Garages a dalších značek, jako jsou Roewe, Maxus a Feifan. V roce 2021 prodala společnost SAIC celosvětově 1,11 milionu vozů, bez započtení prodeje vozů vyrobených v rámci společného podniku se společnostmi GM-Wuling, Volkswagen, General Motors a Iveco.

Great Wall Motors

Tato společnost je známá především svými vozy SUV. Vyrábí vozidla pod vlastními značkami, jako jsou Haval, největší čínská značka SUV, Wey, Tank, ORA a Great Wall. Ačkoli většina z 1,28 milionu prodaných vozů v roce 2021 byla prodána v Číně, začala pronikat na evropský trh prostřednictvím značky ORA a jejích malých vozů s retro designem. Společnost Haval je přítomna také na rozvojových trzích, jako je Jižní Amerika a Blízký východ.

Skupina Geely

Je pravděpodobně nejglobálnějším čínským výrobcem díky svému kontrolnímu podílu ve společnosti Volvo Cars a silnému prosazení některých svých značek mimo Čínu. Tento konglomerát začal v roce 1997 prostřednictvím značky Geely vyrábět automobily v počtu 2,03 milionu kusů.

O několik let později získal zahraniční značky, jako je švédské Volvo, malajsijský Proton a britský Lotus. Společnost Geely také uvedla na trh nové značky, jako je Lynk & Co, která je velmi úspěšná nejen v Rusku, ale také například v Nizozemsku, Polestar, Zeekr a Geometry.

Changan Automobile

Společnost se sídlem v Čchung-čchingu na jihozápadě Číny byla v loňském roce vedoucím výrobcem automobilů v zemi. Automobilka vyrábí vozidla pod značkami Changan, Oshan a Kaicene. V současné době má také společné podniky se společnostmi Ford a Mazda.

Zdroj: latuaauto.com, carbuzz.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu