Malé crossovery, které vás nepřivedou na mizinu

Zvenku malý, ale s dravým vzhledem, který pomrkává po světě off-roadů, uvnitř pohodlný a prostorný – díky těmto vlastnostem dává již několik let mnoho motoristů přednost crossoveru před klasickým hatchbackem. Není tedy divu, že i v nabídkách výrobců těchto vozů přibývá, a to v poměrně širokém cenovém rozpětí. Pojďme se podívat na modely, jejichž cena patří k těm příznivějším.

Dacia Duster

Stejně jako všechny modely rumunského výrobce vlastněného Renaultem sází Dacia Duster na příznivý poměr výbavy a ceny. Toto kompaktní vůz má příjemný a místy rafinovaný vzhled s nápadně zaoblenými blatníky a působí solidním dojmem.

Aktuální model navíc učinil důležité kroky v oblasti bezpečnosti, standardem jsou například boční airbagy a ve zpětných zrcátkách můžete mít i hlídání mrtvého úhlu.

Interiér je poměrně prostorný a je zpracován s jednoduchostí, kterou byste od levného vozu očekávali, ale nedá se říci, že by byl zanedbaný. Nezklame ani zavazadlový prostor. Nedostatky? Odhlučnění není nejlepší a převodovka nezáří, pokud jde o ovladatelnost.

Hyundai Bayon

Kompaktní crossover vycházející z hatchbacku i20, s nímž sdílí i palubní desku a přední dveře, má originální tvary a prostornou a příjemně vyhlížející kabinu. Plasty v interiéru jsou však tuhé a výdechy „klimatizace“ nemají samostatné nastavení proudění vzduchu.

Na druhou stranu oceňujeme polstrované loketní opěrky ve výplních předních dveří a výbavu, zejména pokud jde o bezpečnostní systémy a multimediální systém.

Crossover v lese.
zdroj: unsplash.com

Kia Stonic

Živý a mladistvý model Kia Stonic je malý crossover založený na mechanice hatchbacku Rio. Je méně vysoký než mnozí jeho konkurenti, přesto je prostorný. Prostor pro cestující pohodlně pojme čtyři dospělé osoby a dostatek místa je i v zavazadlovém prostoru, který má sice nastavitelnou podlahu ve dvou různých výškách, ale není příliš praktický kvůli poměrně vysokému nakládacímu prahu a absenci posuvné pohovky.

Konzolový displej multimediálního systému uprostřed palubní desky je nápaditý a rozmístění ovládacích prvků dobře promyšlené.

Seat Arona

V porovnání s hatchbackem Ibiza, jehož platformu využívá, je Seat Arona o 10 cm vyšší. Tento kompaktní crossover s hranatými tvary se vyznačuje moderním a vyváženým vzhledem, který se stal pikantnějším díky estetické modernizaci, v jejímž rámci v roce 2021 přibyly pod mřížkou chladiče kulaté mlhové světlomety.

Osvěžení vzhledu před dvěma lety se týkalo také přístrojové desky, která nyní působí modernějším dojmem a je zpracována z materiálů, které navozují pocit větší kvality.

Prostor pro cestující je pro čtyři osoby útulný, zatímco sedadlo pro pátého cestujícího je trochu obětováno. Praktický je zavazadlový prostor, jehož dno lze umístit do dvou úrovní a který má slušný objem.

Zdroj: trustauto.com, jdpower.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu