Jaguar vyvíjí sedačku simulující chůzi

Sedačka do auta simulující chůzi by se na první mohla zdát naprosto zbytečnou, ovšem pokud se ponoříte do její podstaty, přestanete nad její zbytečností ihned přemýšlet. Nikomu asi nemusíme vysvětlovat, že při trávení dlouhých hodin za volantem ochabují vaše svaly, což vašemu organismu rozhodně neprospívá. Profesionální řidiči by o tomto problému mohli sáhodlouze vyprávět. Proto se Jaguar rozhodl, že vyvine speciální sedačku, která bude při jízdě posilovat svalstvo.

Nejedná se pouze o marketingový tah?

Na první pohled by se mohlo zdát, že se Jaguar Land Rover pouští pouze do marketingové produkce, aby touto novou technologií oslovil více potencionálních zákazníků. Automobilka to však s posilujícími sedadly myslí smrtelně vážně. Jednou z funkcí nového sedadla by měla být i oprava a nastavení správné pozice za volantem, která je u některých řidičů obrovským problémem. U řízení se nikdy neleží, protože při takové pozici nebudou bezpečnostní systémy vozidla fungovat optimálně a vy tak riskujete velmi vážné zranění.

Jakou technologií sedadlo disponuje?

Vývojové oddělení interiéru společnosti Jaguar Land Rover také poodhalilo technologii, kterou bude jejich nový výtvor disponovat. Jsou zde použity stovky funkčních bodů, které budou masírovat vaše stehna a záda, takže mozek získá pocit, jako byste se právě oddávali aktivní chůzi. Nejedná se však o obvyklé masážní sedadlo, protože jeho funkcí je spíše udržet váš mozek při vědomí v co nejlepší kondici.

Nejde o klasické masážní sedadlo

Jaguar sám předeslal, že nové sedadlo nebude mít nic společného s obyčejnými masážními sedačkami, které vám při jízdě pomohou od bolavých zad. Rozdíl je už v použité technologii a programu, jenž je speciálně vyvíjen se zdravotnickými odborníky. Tím pádem je možné vytvořit systém klinického opatření stimulující stehna, hýždě, boky a pochopitelně také záda. Uměle vytvořená pánevní oscilace pak umožňuje navodit pohyby podobné reálné chůzi.

Sedadlo v žádném případě nenahradí posilovnu

Ty z vás, kteří si myslí, že jim tato speciální sedačka nahradí posilovnu, musíme zklamat. I když dokáže pomocí speciálních bodů navodit pocit chůze, nejedná se o plnohodnotnou náhradu aktivního cvičení. Přesto však lékaři a vědci věří, že aktivní body dokáží zmírnit zdravotní následky způsobené dlouhým sezením za volantem. Většinou totiž profesionální řidiče postihne zkrácení svalů na nohách, hýžďových svalů a také svalů na bocích. Tyto choroby se mohou snadno přetavit v těžké bolesti, které vám znemožní jakýkoliv pohyb.

Ovlivní to jízdní komfort vozu?

Speciální masážní sedadlo nebude ovlivňovat přímo jízdní vlastnosti vozu, avšak jistě vylepší váš osobní jízdní zážitek. Při masáži a stimulaci svalů v dolních partiích se totiž nebudete cítit tak napjatě a při delší době strávené za volantem se vyhnete i bolestem zad. Samozřejmě si budete moci vybrat mezi různými úrovněmi intenzity a síly masáže.

I když se poslední dobou o automobilce Jaguar Land Rover na trhu příliš nemluvilo, tak sama společnost rozhodně nezahálí. Neustále pracuje na vývoji nových automobilů, do kterých se snaží přinést i nové technologie. Nejdůležitější je totiž komfort řidiče, a proto dělají vývojáři s konstruktéry to nejlepší, co umí, aby pohodlí za volantem posunuli o něco dále.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Jakou činnost tato sedačka simuluje?

Jakou činnost tato sedačka simuluje?

zavřít reklamu