Jak vybrat to nejvýhodnější povinné ručení?

Pojištění auta nemusí být vždy tak drahé, jak se na první pohled zdá. S našimi tipy a triky můžete ušetřit peníze a provozovat tak své auto levněji.

1. Porovnejte pojišťovny

Mezi nejdražšími a nejlevnějšími poskytovateli pojištění je velký rozdíl. Pokud změníte poskytovatele, můžete si snížit pojistné až o 60 procent. V podstatě byste měli každý rok porovnávat aktuální tarify. Pokud dostanete levnější nabídku od jiného pojistitele, můžete pojištění auta zrušit i několik měsíců v předstihu a po skončení starého přejít plynule na novou pojistnou smlouvu. Pomoci vám v tom může srovnání povinného ručení, díky kterému máte za pár minut jasno. 

2. Vyberte si rozsah pojištění

Pokud vlastníte vozidlo, je povinné ručení z provozu motorového vozidla. Zde lze většinou ušetřit pouze změnou poskytovatele. 

Havarijní pojištění není povinné ručení. Přesto má většinou smysl, pokud si pro své vozidlo sjednáte buď částečné, nebo plné havarijní pojištění. Náhodné poškození vlastního vozu nemusíte hradit sami. Obecně platím že dílčí havarijní pojištění se obvykle vyplatí u starších vozů. Plné havarijní pojištění se u nových aut vyplatí zejména v prvních třech až pěti letech. 

3. Typ auta ovlivňuje cenu pojištění

To, jaké auto se rozhodnete koupit, může ovlivnit vaše pojistné. Zejména rychlejší a starší vozidla jsou většinou dražší. Pokud určitý typ vozidla způsobí mnoho nehod, jsou náklady na pojištění daného modelu auta obecně vyšší.

Nejlepší je zjistit, jakou typovou třídu vozidlo má, ještě před koupí vozu. Zejména u rychlých aut musíte platit vyšší pojistné. Je u nich vyšší riziko nehod. I starší malá auta mají často vysokou typovou třídu. Taková auta totiž často řídí začínající řidiči. Častěji se stávají účastníky dopravních nehod.

4. Využijte slevy 

Každá pojišťovna nabízí různé slevy, které mohou snížit pojistné. Zjistěte, které možnosti vyhovují vaší osobní situaci. Ukážeme vám nejdůležitější slevy, které můžete využít k ušetření na pojištění auta:

  • Sleva pro jednoho řidiče: Pokud vozidlo řídíte pouze vy sami a žádné další osoby, vaše pojistné je obvykle nižší. U některých pojišťoven je ale ještě levnější, když vozidlo využíváte společně s partnerem (sleva na partnerského řidiče). Pokud chcete, aby vůz řídil libovolný počet řidičů, musíte počítat s vyššími náklady.
  • Sleva na garáž: Pokud zaparkujete své vozidlo v uzamykatelné garáži a ne na kraji silnice, bude vaše pojistné nižší. Vaše auto je lépe chráněno před vandalismem, krádežínebo bouří.
  • Eko sleva: Máte-li auto, které spotřebuje méně paliva a tolik neznečišťuje životní prostředí (emise škodlivin), má to pozitivní vliv na vaše pojistné. To platí zejména pro hybridní vozidla a elektromobily.
  • Online sleva: Mnoho pojistných smluv je levnějších, pokud si pojištění uzavřete online. Protože administrativa a zákaznický servis často probíhají online, může poskytovatel pojištění ušetřit náklady.

5. Plaťte příspěvek ročně 

Většina pojišťoven umožňuje platit pojistné ročně nebo pololetně, kvartálně či případně měsíčně. Pokud se rozhodnete platit měsíčně, musíte každý měsíc převádět pevnou část celkové částky. Pokud platíte pojistné v plné výši jednou ročně, bývá to levnější.

6. Zkontrolujte počet najetých kilometrů 

Pokud s autem nejezdíte tak často, má to vliv na výši vašeho pojistného. Protože čím méně jezdíte, tím menší je riziko nehod a opotřebení vašeho vozidla. Proto pravidelně kontrolujte počet najetých kilometrů.

Co byste měli vědět: Ušetřit můžete i se sezónní SPZ. Pokud například jezdíte autem jen od března do října, bude vaše pojistné nižší. Musíte platit pouze za měsíce, ve kterých je vaše auto také registrováno.

Autor: redakce CarsMag.cz
zavřít reklamu