Několik rad pro řidiče začátečníky, které vám v autoškole pravděpodobně neřekli

Někdy se s trochou nadsázky říká, že to, že máte řidičský průkaz, ještě zdaleka neznamená, že umíte řídit. Svým způsobem je to samozřejmě pravda, protože mnoho našich řidičských dovedností získáme nebo zlepšíme až dostatečnou praxí. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří si zrovna domů přinesli zbrusu nový řidičák, mohly by vám se zlepšení vašich řídicích schopností a dovedností pomoci i následující rady a tipy. Díky nim budete řídit nejen bezpečněji, ale také uvolněněji a postupně se z vás stanou sebevědomí řidiči.

Trik na mrtvý úhel v zrcátku

Pokud nemáte správně nastavená zrcátka, vzniká mrtvý úhel neboli místo, které pomocí zrcátek nevidíte, a díky němuž pak můžete přehlédnout auto jedoucí v sousedním jízdním pruhu. Chcete-li mrtvý úhel eliminovat, nastavte si boční zrcátka tak, aby v nich nebylo vidět vaše auto. Chcete-li zkontrolovat, zda se vám mrtvý úhel podařilo odstranit nebo alespoň co nejvíce zmenšit, projeďte kolem jiného zaparkovaného vozu v protisměru a podívejte se do bočního zrcátka. Jakmile bude mimo obraz, měli byste jej periferním viděním spatřit. Zpětné zrcátko musí být nastaveno tak, abyste viděli celé zadní okno svého vozu. Při nastavování zrcátek byste měli samozřejmě vždy sedět v normální poloze pro řízení.

Plastová láhev a cit pro kola

Pokud se chcete umět vyhýbat výmolům na silnici nebo si při parkování nechcete poškrábat poklice, musíte se naučit cítit, kde jsou kola. S tím vám může jednoduše pomoci plastová lahev. Vezměte prázdnou plastovou láhev, sešlápněte ji a položte na silnici. Následně nacvičujte si jízdu přes ni střídavě levým a pravým předním kolem. Otevřete si okénko, abyste slyšeli, zda láhev křupe.

Osušení brzd po průjezdu vodou

Před každou louží byste měli vždy mírně zpomalit a projet ji plynule, bez manévrování a změny rychlosti. Není to zdaleka jen proto, abyste případně nepotřísnili kolemjdoucí. Pomůže vám to vyvarovat se aquaplaningu, v případě hlubší louže či brodění by se též při větší rychlosti mohla vytvořit vlna, která by mohla způsobit proniknutí vody až do motoru. Po projetí velké louže rovněž nevypínejte motor, neměňte rychlost a nejprve osušte brzdy pomocí přerušovaného brzdění. Tření způsobí teplo, takže se z brzdových destiček odpaří voda.

Pozor na auta v sousedním pruhu, iluzi nízké rychlosti a odbočování vlevo

Jestliže vidíte, že auto v sousedním pruhu zpomaluje, měli byste udělat totéž. Je pravděpodobné, že řidič chce nechat přejít chodce nebo zvíře. Nenechte se též oklamat iluzí nízké rychlosti. Na rovné silnici se rychlost často zdá být až dvakrát nižší, než je ve skutečnosti. Pokud před zatáčkou nezpomalíte, může se stát, že vůz začne dostávat smyk. Před zatáčením vlevo se nedoporučuje předem natáčet kola. Pokud totiž do vás zezadu narazí auto, můžete být vrženi do protisměrného pruhu, kde se srážce s dalšími auty nevyhnete.

Zpětné zrcátko a noc

V neposlední řadě mnoho řidičů začátečníků neví, že standardní zpětné zrcátko má většinou dva režimy – denní a noční. Abyste se vyhnuli oslnění autem jedoucím za vámi, změňte úhel zrcátka pomocí páčky pod ním.

Zdroj: pierrepauldriving.com, hotcars.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu