Ovládání automobilu mobilem – budoucnost, nebo slepá ulička?

Není tomu zas tak dávno, co silnice brázdila auta bez jakýchkoliv elektronických asistentů a technologických vychytávek. Avšak rychle postupující technologický vývoj, jenž můžeme v posledních dekádách pozorovat, se postupně začíná čím dál tím více rozšiřovat i do automobilového průmyslu. Dnešní moderní auta si tak jenom stěží dokážeme představit bez elektrického otevírání dveří, navigace nebo chytrého infotainment systému, a stále čím dál tím častěji i bez elektromotoru či hybridního pohonu. 

Posledním výdobytkem technologického vývoje v automobilovém světě jsou každopádně mobilní aplikace, které umožňují majitelům vozidel získávat opravdu podrobné informace o jejich jízdě, a hlavně jim dovolí ovládat klíčové funkční prvky i když zrovna nejsou v bezprostřední blízkosti svého vozu. Dnes už tedy opravdu nemusíte kvůli každé prkotině vážit cestu do garáže či na parkoviště, ale vše můžete zařídit rychle z pohodlí domova pomocí smartphonu. 

Mobilní aplikace Kia Connect – proč si ji stáhnout do telefonu?

Zářným příkladem toho, jak by taková moderní chytrá aplikace měla vypadat je pak mobilní aplikace Kia Connect App, jenž je dostupná jak pro iOS, tak i pro Android. Ta dokáže komunikovat s valnou většinou plně elektrických a plug-in modelů od této jihokorejské automobilky vyrobených po roce 2011. Díky vzdálenému přístupu si tak díky ní můžete kdykoliv zkontrolovat stav baterie ve vašem vozidle – nestane se vám už tak nikdy situace, že byste s autem chtěli odjet, ale baterka by byla (téměř) vybitá. 

Stejně tak si můžete ověřit, zdali jste váš Kia vůz zamkli, a případně jej můžete zpětně na dálku zamknout pomocí Kia Connect. Stejně pochopitelně funguje i odemykání vozidla. Používání auta, a to zejména ve dnech, kdy panují extrémní teploty, si můžete taktéž zpříjemnit dálkovým ovládáním klimatizace, jež rovněž patří mezi funkcionality této aplikace. 

Pro a proti používání aplikací k vozidlům

Používání této aplikace dává smysl i v případě, kdy váš vůz s někým sdílíte, neboť ta umožňuje sledovat třeba to, kde se zrovna dotyčný nachází. Velmi vítanou funkcí jsou rovněž upozornění na potíže, jež vozidlo Kia samo diagnostikuje, které vám budou chodit přímo na displej vašeho smartphonu. Tato diagnostická data o současném stavu vozidla a případných problémem tedy ještě zvyšují bezpečnost jízdy v elektromobilech a plug-in vozidlech od značky Kia. 

Hlavní argumenty pro používání aplikací k vozidlům tedy tvoří zvýšení bezpečnosti, pohodlnost a rychlost s níž lze na vašem vozidle prakticky cokoliv nastavit – smartphone totiž každý z nás nosí prakticky neustále non-stop u sebe. Nemluvě o tom, že aplikace Kia Connect App je uživatelsky přívětivá a snadno ovladatelná. Na druhé straně mezi nevýhodami pak stojí bezpečnostní rizika a riziko poruchy chytrých systému ve voze. 

Autor: redakce CarsMag.cz
zavřít reklamu