Porsche Taycan je nejrychlejší elektromobil na světě!

Právě dnes má být představeno nové nejrychlejší Porsche, nebude se však jednat o ostřejší verzi legendárního modelu 911. Jde o model Taycan, který svou ohromující rychlost potvrdil na severní smyčce německého Nürburgringu.

Nejedná se o první automobil této značky, který se na nebezpečné a klikaté trati představil a který zde zajel traťový rekord ve své kategorii. Vzpomenout můžeme například na Porsche 956 nebo na Porsche 919 EVO, jež dosáhlo absolutně nejlepšího času.

Taycan je nejrychlejší produkční elektromobil

I když bude Porsche Taycan oficiálně představeno až dnes, už stihlo zajet naprosto ohromující kolo v zeleném pekle, jak se severní smyčce přezdívá. Čas 7:42 se nemusí zdát až tak rychlý, avšak je to přibližně stejná doba, za kterou stejné kolo objelo Porsche 911 generace 997 s Waltrem Röhlem za volantem nebo Lamborghini Murcielago LP 670-4 SV. V tomto srovnání není Taycan rozhodně pomalý, ba naopak.

Byl Taycan absolutně nejrychlejší?

Porsche Taycan sice ovládlo kategorii produkčních elektromobilů, avšak absolutně nejrychlejším vozem s elektrickým pohonem nebylo. Tento prim si totiž připsal Volkswagen ID.R, což je absolutně šílený závodní speciál, který láme rekordy kamkoliv přijde. Naposledy se mu to povedlo na světoznámém závodě do vrchu Pikes Peak. Druhé místo drží vůz NIO EP9, které sice vypadá jako silniční vůz, avšak rozhodně se nebude velkosériově produkovat. Půjde spíše o lahůdku určenou těm nejzámožnějším klientům, kteří si budou moci užívat tohoto exkluzivního elektrického vozu.

Jak si Taycan stojí oproti konkurenci?

I když drží Porsche Taycan absolutně nejrychlejší čas, tak vlastně nevíme, jak rychlé doopravdy je. Jeho právoplatná konkurence se totiž nikdy na Nürburgringu oficiálně neobjevila, a tudíž nemáme ani relevantní srovnání. Bylo by totiž velice zajímavé vidět, jak si bude Taycan stát oproti modelu Tesla S P100 D nebo Model 3 Performance. Automobilka Tesla však v nejbližší době výlet do Německa neplánuje, a proto si na opravdového soupeře budeme muset počkat.

Porsche Taycan nastavilo laťku v zeleném pekle hodně vysoko. Ostatní sériové elektromobily budou mít s jeho překonáním co dělat. Zatím proto můžeme s klidem konstatovat, že je Porsche Taycan opravdu tím nejrychlejším sériově vyráběným automobilem s elektrickým pohonem.

 

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Za jak dlouho zajelo Porsche Taycan okruh v Nürburgringu?

Za jak dlouho zajelo Porsche Taycan okruh v Nürburgringu?

ZAVŘÍT