Přeprava vánočního stromku na autě: Jakých chyb se mnoho z nás dopouští? Jak stromek správně a bezpečně upevnit?

Vánoční svátky se pomalu ale jistě blíží a s nimi i doba, kdy mnoho z nás vyrazí na nákup živého vánočního stromku. Koupit ho je jedna věc, bezpečně ho dostat domů je ale někdy věc zcela jiná. Většina lidí si myslí, že upevnění stromku na střechu vozu není nic složitého. Někteří to dělají správně, někteří ale ne. V těchto případech se pak může stát, že stromek během přepravy spadne.

Co si vzít s sebou?

Většina z nás si pravidelně „nehází“ na střechu auta metr a půl či dva metry vysoký stromek a je jasné, že ne všichni tak přirozeně víme, jak ho správně uchytit, aby byla jeho přeprava bezpečná pro nás i naše okolí. Pokud totiž stromek nepřipevníme pevně, může se během přepravy posouvat, nebo dokonce v nečekaném okamžiku spadnout a stát se příčinou dopravní nehody. Jak se případným problémům vyhnout?

Vezměte si s sebou bungee šňůry, lano nebo popruhy, rukavice a rovněž i velkou starou deku nebo plachtu, které rozprostřete na střechu, aby se vám jehličí a míza nedostaly na lak nebo střešní okno.

Zachovejte rozvahu a zdravý rozum, řiďte se rozměry, ne očima. Kupte strom, který se bezpečně vejde na vaše auto, ne ten, který bude viset přes kapotu a kufr. V neposlední řadě požádejte prodejce, aby vám stromek zasíťoval, díky tomu se vám s ním bude lépe manipulovat.

Auto s vánočním stromkem.
zdroj: unsplash.com

Jak stromek přivázat?

Jedním z nejjednodušších způsobů přepravy vánočního stromku je přivázat ho ke střešnímu nosiči tak, aby kmen stromku směřoval k přední části vozidla. Případně můžete stromek umístit dovnitř, pokud je vaše auto dostatečně velké a nevadí vám vysávání jehličí.

Ať už je stromek na střeše nebo v autě, je užitečné mít ho pevně přivázaný. Stromek bezpečně připevněte tak, že několikrát omotáte bungee šňůry kolem stromku a poté je pevně zaháknete za střešní nosič. Pokud nemáte střešní ližiny, můžete vázací lana nebo popruhy protáhnout dveřmi auta, ne okny.

Použijte více než dvě nebo tři bungee šňůry v závislosti na velikosti stromu a automobilu. Než se vydáte na cestu, ujistěte se, že je strom bezpečně připevněn, a pořádně za něj zatáhněte. Jeďte opatrně, protože vaše auto se bude vzhledem k vyššímu těžišti a hmotnosti chovat jinak.

Zdroj: cars.com, getjerry.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu