Při delší cestě nezapomeňte pravidelně jíst!

Nacházíme se v době letních prázdnin, tedy v čase, kdy se spousta lidí vydává na dalekou cestu za dovolenou. Nemusíte jezdit ani příliš daleko, strasti cest jsou všude podobné. Pokud se ovšem rozhodnete vydat se po vlastní ose k moři, měli byste dodržovat několik základních pravidel, aby vaše cesta proběhla bez problémů.

Použitím nevhodné stravy hodně riskujete

Zejména při delších cestách si jako řidič musíte dopřávat alespoň malé, byť pravidelné občerstvení. Měli byste vědět, které potraviny si dát můžete a které vám naopak mohou uškodit. Nesprávné stravování může způsobovat ospalost, únavu, pocity úzkosti nebo poruchy trávení. Všechny tyto stavy mají pochopitelně špatný vliv na koncentraci a bdělost řidiče. Řízení nepatří mezi kaloricky náročné činnosti, a proto jako řidič nebudete potřebovat velké porce jídla.

Co patří mezi nevhodné potraviny?

Mezi nejméně vhodné potraviny pro řidiče bychom mohli zařadit smažená a kořeněná jídla nebo omáčky. Za volantem se také vyhněte rýži, luštěninám, těstovinám a pokrmům způsobujícím nadýmání. Přehánět byste to neměli ani se zeleninou, která je sice zdravá, ale ve větším množství může vašemu organismu spíše uškodit. Při větší konzumaci rajčat, citrusů nebo cibule může dojít k refluxu žaludečních kyselin, což je pochopitelně nežádoucí.

Jak by měl vypadat jídelníček řidiče?

Nejdůležitější ze všeho je dostatek tekutin. Obyčejná voda je nejlepším palivem pro jakéhokoliv řidiče. Nedávná studie ukázala, že nedostatečně hydratovaný člověk má stejně pomalé reakce, jako osoba mající v krvi skoro promile alkoholu. Nejlepší je proto konzumovat lehké potraviny, mezi které bychom mohli zařadit toastový chleba, sendviče, saláty, pečené maso nebo ryby a samozřejmě dostatek tekutin. Pijte při jízdě dostatek vody, ale dopřát si můžete také kávy nebo čaje.

Ať už pojedete kamkoliv, nezapomeňte se pravidelně, ale hlavně správně stravovat. Udržíte se tím v dokonalé koncentraci, takže perfektně zvládnete i dlouhou cestu.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT