Proč se vyplatí věnovat pozornost podlaze v garáži?

Když se řekne podlaha v garáži, mnoho z nás si i dnes představí šedý povrch s prasklinami, skvrnami a dalšími nedokonalostmi. Slouží přeci k parkování auta, a tak si není nutné dělat příliš starostí s tím, jestli ji něco znečistí. Pro mnoho majitelů nových domů to naštěstí už neplatí. Podlaha v garáži je stále častěji považována za součást domu, která si zaslouží určitou pozornost a péči.

I podlahy v garáži mohou vypadat krásně

Garáž se v posledních letech stala intenzivněji využívaným prostorem domu a pro mnohé z nás v podstatě „novými vstupními dveřmi“. Je tak jasné, že podlaha, která je popraskaná, odřená a skvrnitá, není tím, co chceme každý den vidět.

Vzhled podlahy má překvapivě velký vliv na celkový vzhled a dojem z garáže. V dnešní době je naštěstí k dispozici množství podlahových nátěrů, které promění podlahu vaší garáže v krásný, moderně vypadající povrch.

Nejen estetika, ale také bezpečnost

Zanedbané podlahy v garáži navíc často představují i určité riziko. Vaši schopnost bezpečně se v garáži pohybovat mohou podlahy, které jsou nerovné, poškozené, kluzké a poseté nepořádkem, negativně ovlivnit.

Proč se na podlahách garáží v průběhu času objevují praskliny?

  • špatný základ podlahy garáže
  • změny teplot namáhají betonovou podlahu, a ta se smršťuje a rozpíná
  • podlaha se propadá v důsledku posunu půdy pod základy garáže
  • garáž má problémy s odvodem vody
  • obecné opotřebení v důsledku dlouhodobého používání

Použitím podlahového nátěru zůstane povrch hladký, neporušený a bezpečnější, některé nátěry dokonce umožňují přimíchání protiskluzové přísady.

Další možností je použití nátěru s „dekorativními vločkami“ před nanesením vrchního nátěru. Tím se vytvoří strukturovaný povrch, který poskytuje lepší trakci a zároveň zvýrazňuje dekor garáže.

Auto v garáži.
zdroj: unsplash.com

Jak podlahu natřít

Pokud jde o podlahy v garážích a nátěry, které lze použít k obnově jejich vzhledu, je k dispozici mnoho možností, které se liší cenou i kvalitou. Akrylátové nátěry garážových podlah jsou nejlevnější variantou, což z nich činí oblíbenou volbu. Nicméně většina nátěrů nevydrží déle než dva roky, poté je potřeba podlahu znovu natřít.

Epoxidové podlahové nátěry dosahují lepších výsledků jak z hlediska vzhledu, tak z hlediska ochrany povrchu, nicméně se nemohou rovnat kvalitě profesionálního polyaspartátového nátěru.

Kvalitnější nátěry zajišťují pevnější spojení s vaší stávající podlahou a mají vyšší objemové procento pevných látek, což znamená, že se méně naneseného materiálu odpaří a zanechá silnější nátěr, který bude odolný proti vodě, chemikáliím i oděru.

Při výběru podlahového nátěru do garáže věnujte pozornost také jeho tepelné odolnosti, aby se minimalizovaly stopy po pneumatikách.

Nová podlaha = méně údržby

Všichni víme, jak náročné může být udržet podlahu v garáži čistou. Podlahový nátěr poskytuje hladký povrch, který se snadněji zametá i myje.

Zdroj: garagefloorcoating.com, garageforce.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu