I při malé nehodě, kdy jsou pomačkané jenom plechy, může dojít k zdánlivě malému zranění, které vás bude provázet po zbytek života. Pojišťovny by o těchto případech mohly vyprávět, neboť neuhrazují pouze škody za majetek, ale také za újmy na zdraví.
Prakticky při jakékoliv dopravní nehodě může dojít k poranění krční páteře, které se nazývá opěrkový syndrom. Nebude vás trápit ihned po bouračce, ale později se jistě přihlásí o slovo.
Jak opěrkový syndrom vypadá?
Při nárazu působí páteř jako bič, švihne dopředu a následně ihned dozadu. Při tomto nepřirozeném rychlém pohybu dojde k mikrotrhlinám a malému prodloužení míchy až o několik milimetrů. Proto se tomuto problému říká anglicky whiplash, tedy švihnutí bičem. Takové poranění vám však za pár týdnů nemusí nikdo věřit, neboť jej ihned po nehodě prakticky nepoznáte.
Mezi nejčastější příznaky opěrkového syndromu patří bolesti hlavy, mravenčení, bolesti v končetinách, poruchy spánku, závratě, dokonce deprese nebo poruchy pozornosti. Jestliže tento problém nezačnete ihned řešit, čekají vás velmi nepříjemné následky.
Jak opěrku správně nastavit?
Veškerým problémům se dá jednoduše předejít a to správným nastavením opěrky hlavy. Opěradlo sedadla by mělo být téměř vzpřímené a vrchol opěrky by měl končit na temeni hlavy. Týl by poté neměl být dál než 5 až 10 centimetrů od opěrky. Pokud bude tato vzdálenost větší, nebude při nehodě opěrka plnit svou funkci a dojde k bičovému efektu, neboli opěrkovému syndromu.
Problémům se dá předejít i včasnou reakcí, tedy pokud na ně máte vůbec čas. Těžko budete nehodě předcházet, když do vás nečekaně někdo narazí. Pokud nebezpečné vozidlo z dálku uvidíte, předkloňte hlavu a zapasujte se co nejvíce do opěrky. Moderní automobily disponují aktivními opěrkami, které vás také ochrání.
Nemusíte se poranit pouze při dopravní nehodě
K opěrkovému syndromu nemusí docházet pouze při dopravní nehodě, ale při jakémkoliv dalším sportu. Zhruba ve třech čtvrtinách případů je ovšem na vině vozidlo, a to právě při nehodách v malých rychlostech. K poškození páteře může klidně dojít i při mizivé rychlosti 20 km/h.
Ze sportů je potom velice rizikové lyžování, lední hokej nebo míčové hry. Jedinou prevencí před bičovým efektem je tedy správně nastavené sedadlo a opěrka hlavy. Při sportu potom opatrnost a kvalitní ochranné pomůcky.
Pokud budete účastníkem dopravní nehody v malé rychlosti, nebojte se navštívit lékaře, aby se případný problém včas vyřešil. Existují totiž speciální přístroje, které umí poškození krční páteře velice rychle diagnostikovat. Když léčbu zahájíte včas, nemusíte se obávat žádných trvalých následků