Věci, které byly před několika lety běžnou součástí výbavy, ale v dnešních automobilech je nenajdete

Technologický pokrok neustále mění způsob konstrukce automobilů. Některé funkce či zařízení, které byly ještě před několika lety běžné a oblíbené, postupně mizí. Některé věci byly příliš drahé, jiné zákazníci již nevyžadují, neboť nové technologie je učinily zastaralými. Které prvky z moderních automobilů zmizely nebo brzy zmizí?

CD přehrávač

Ještě zhruba před dvaceti lety jsme si pro poslech hudby v autě museli brát s sebou svá oblíbená CD, která byla obvykle uložena v nepraktických pořadačích. Některé automobily měly dokonce CD měnič, do kterého jste mohli vložit několik disků, které se vyvolávaly podle potřeby. S nástupem MP3 přehrávačů, USB flash disků a především služeb streamování hudby se CD přehrávač v autě stal zbytečným.

Teleskopické antény

V 90. letech 20. století bylo mnoho automobilů vybaveno teleskopickou anténou, která se „zvedla“ v okamžiku nastartování motoru. Dnes byly tyto mimořádně velké antény nahrazeny diskrétnějšími řešeními – designovými autoanténami ve stylu žraločí ploutve nebo anténami integrovanými ve skle.

Rezervní kolo

Náhradní kolo, které bývalo umístěno ve speciálním výklenku v zavazadlovém prostoru vozu a v případě defektu ho stačilo jednoduše nasadit, u dnešních automobilů již nenajdete.

Ve snaze maximalizovat velikost zavazadlového prostoru našli výrobci automobilů „praktičtější“ řešení – opravnou sadu, která může dočasně vyřešit problém, pokud je poškození pneumatiky menšího rozsahu.

U některých vozů je k dispozici dojezdové kolo, které umožňuje pokračovat v cestě, i když s určitými omezeními.

Páka ruční brzdy

Rovněž klasická mechanická ruční brzda s pákou na středovém tunelu postupně mizí z většiny moderních vozů. Často platí, že ji dnes najdeme jen u několika modelů, zpravidla v nižších segmentech a navržených před několika lety. Většina nových aut má místo páky ruční brzdy tlačítko s písmenem P.

Ruční brzda a řadicí páka.
zdroj: freepik.com

Integrovaná navigace

Ještě na začátku tisíciletí byla navigace volitelnou výbavou, která stála nemalé peníze. Vysoká cena byla odůvodněna tím, že v té době byly jediným způsobem, jak najít adresu, pokud jste nechtěli ztrácet čas listováním v papírových mapách.

Dnes toto vše a zdarma umožňují rozmanité aplikace, které poskytují také dopravní údaje v reálném čase a různé možnosti výběru trasy.

Řadicí páka a manuální převodovka  

V Severní Americe je prakticky neznámá, ale i v Evropě jsou dnes auta s manuální převodovkou stále vzácnější. Dokonce i sportovní modely, jako je Volkswagen Golf GTI, opouštějí převodovku se spojkovým pedálem, která přežívá jen u levnějších vozů v nižších segmentech.

A přestože Toyota testuje manuální převodovku pro sportovní elektromobily, stále rozšířenější elektromobilita by mohla být pro manuální převodovku definitivním rozsudkem smrti.

Zapalovač cigaret a popelník

Kouření za jízdy bylo v minulosti běžnou záležitostí. Součástí interiéru vozu tak byl i zapalovač cigaret a popelníky, které byly v dřívějších vozidlech přítomny dokonce v každé loketní opěrce dveří.

Zdroj: motor1.com, m3motorcube.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu