Čím se vozil Bruce Mclaren? Jeho první silniční auto vypadalo naprosto brilantně a jezdilo ještě lépe

Určitě jste někdy viděli fotku legendárního Bruce Mclarena, kde stojí před East Horsley u svého M6GT s dveřmi nahoře. Pro automobilové fanoušky není snad nic lepšího než pohled na tuto automobilovou ikonu. Charakteristickým rysem je plamenně červená karoserie a obrovské pneumatiky s nízkým běhounem. S tímto vozem jel Bruce Mclaren i v den své smrti, kdy se údajně vydal na závodní dráhu v Goodwoodu.

Kam se vůz po smrti Mclarena poděl?

Po tragické smrti Bruce Mclarena byl jeho vůz převezen do USA, kde se jej ujal jeden nadšenec do závodní techniky. Je velkým paradoxem, že se auto jednoho z největších konstruktérů v historii nyní nachází v srdci amerického automobilového průmyslu, tedy v Detroitu. Zde však prošel kompletní rekonstrukcí, takže dnes můžeme Mclaren M6GT obdivovat v celého jeho kráse.

Jak M6GT vlastně vznikl?

Kolem roku 1969 stroje Mclaren opanovaly sérii Can-am. Jeho stroje byly prakticky neporazitelné, takže se dá vlastně pochopit, proč se chtěl Bruce pustit i do vytrvalostních závodů, konkrétně do 24 hodin v LeMans. Musel se ale postavit dominantnímu Porsche 917, Fordu GT40 nebo Ferrari 512. proto se Bruce Mclaren rozhodl postavit homologační model M6B Can-am roadster. I když se nakonec do LeMans nikdy nedostal, pokračoval ve stavbě silniční verze.

M6GT (zdroj foto: McLaren Automotive)

Jak se M6GT řídí?

Jakmile se posadíte za volant Mclarenu M6GT, okamžitě poznáte, že sedíte takřka v závodním speciálu. Sedačka je dost položená a čelní sklo je ukrutně blízko. Doslova vás bude obepínat jako hledí závodní přilby. Za zády samozřejmě budete cítit obrovský motor V8 s objemem 5,7 litru disponující 400 koňskými silami. Maximální rychlost byla 265 km/h a zrychlení u klidu na 100 trvalo 8 sekund. To je sice na dnešní poměry dost pomalé, ale v roce 1970 to bylo sakra rychlé.

Až uvidíte M6GT na vlastní oči, budou vám vzrušením vstávat vlasy na hlavě. Jde o precizně vyrobený automobil, který nese veškeré rysy svého tvůrce a posléze i řidiče, legendárního Bruce Mclarena.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu