Co kryje havarijní pojištění a kdy se vám vyplatí?

Na rozdíl od povinného ručení je sjednání havarijního pojištění dobrovolné. To však neznamená, že byste ho měli automaticky zavrhnout. Pár tisíc na pojistném vám může v případě nehody zachránit velkou část vašich úspor.

Co kryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje čtyři základní rizika:

  • havárie,
  • odcizení,
  • škody způsobené přírodními živly,
  • škody způsobené vandalismem.

Jednotlivé pojišťovny nabízejí různé kombinace výše zmíněných rizik. Které z nich zvolíte, je čistě na vás. Čím více rizik do smlouvy zahrnete (smlouvy uzavřené na všechna základní rizika se označují jako All Risk), tím lépe bude vaše peněženka chráněna. Na druhou stranu zaplatíte vyšší pojistné.

Pozor: Některé pojišťovny nabízejí připojištění škod na vlastním vozidle v rámci povinného ručení, které jinak kryje pouze škody způsobené při dopravní nehodě třetím stranám. Počítejte ale s výrazně nižšími pojistnými limity.

Doplňkové pojištění

K havarijnímu pojištění si můžete sjednat doplňkové připojištění, které kryje například:

  • škody způsobené na zavazadlech, které byly ve voze,
  • výdaje na léčbu úrazů přepravovaných osob, které vznikly během nehody,
  • náklady na využívání náhradního vozidla v době, kdy je váš vůz nepojízdný.

Kdy se havarijní pojištění vyplatí?

Investice do havarijního pojištění, která se může vyšplhat až k deseti tisícům ročně, se nevyplatí každému. Experti doporučují uzavírat havarijní pojištění pro:

  • nové vozy nižší a střední třídy na dobu prvních pěti až šesti let,
  • nové vozy vyšší třídy, u kterých délka pojištění závisí na stavu a hodnotě vozidla.

U starších vozů se investice do pojistky nemusí vrátit. V případě nehody, nebo dokonce odcizení vozu bude pojišťovna při vyplácení pojistky přihlížet k odhadované hodnotě vozidla, která u starých aut či motocyklů nebývá vysoká. Peníze, které vám vyplatí, tak mnohdy nebudou stačit ani na opravu, natož na koupi nového vozu.

Uzavřete havarijní pojištění společně s povinným ručením

Plánujete si sjednat havarijní pojištění? Pak se vám ho pravděpodobně vyplatí zřídit společně s povinným ručením, kdy vám pojišťovna nabídne havarijní pojištění za zvýhodněnou cenu.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu