Cupra představila svůj vůbec první elektrický model

E-Born, tak se nazýval koncept elektrického modelu od Seatu, který byl poprvé představen v březnu loňského roku. Ovšem až značka Cupra odhalila produkční verzi tohoto modelu, který nese totožné jméno a bude montovat v závodech v německém městě Zwickau.

Elektrické Španělsko

Cupra El-Born obdržela oproti svému konceptu hned několik vylepšení. Asi nejvýraznější je přední maska a litá kola v dvoubarevném provedení. Naopak interiér byl v podstatě nezměněn. Jedinou změnou jsou zde nové materiály. Ty hrají na ekologickou notu, protože se většinou jedná o recyklované odpadky a další materiály. A novinkou je zde také přepracovaný volant.

Foto: Cupra

Pojďme se však podívat na techniku vozu. Najdeme v něm 77 kWh baterii, která by měla poskytovat dojezd na jedno nabití solidních 500 kilometrů. Díky implementovaným technologiím rychlonabíjení je možné vůz nabít již na 260 kilometrů dlouhou jízdu za pouhých 30 minut.

Žádný louda

Zajímavé je také zrychlení vozu, jelikož hatchback dokáže akcelerovat z 0 na 50 km/h za 2,9 sekundy, takže se na semaforech rozhodně nezasekne. A pokud se z města dostane ven do přírody, rozhodně se hodí vyvinutý systém Dynamic Chassis Control Sport, jehož úkolem je automaticky přizpůsobovat podvozek stavu vozovky pro co nejdynamičtější jízdu.

Foto: Cupra

„Cupra El-Born zobrazuje všechny geny značky Cupra a původní koncept jsme posunuli na další úroveň, čímž jsme vytvořili nový sportovní a dynamický design a přepracování technologického obsahu,“ přidal svůj komentář na adresu vozu Wayne Griffiths, CEO značky Cupra. „Cupra El-Born je živým důkazem toho, že výkon a elektrifikace do sebe skvěle zapadají.“

Čtěte také: Audi A9. Budoucnost už klepe na dveře.

Cupra plánuje zahájit produkční verzi El-Born během příštího roku 2021. A momentálně není jasné, v jaké pozici je vůči tomuto modelu samotný Seat.

Autor: Jan Černý
Tagy: , ,
ZAVŘÍT