Jak cestovat, když je vašim dětem v autě špatně?

Při dlouhých cestách autem s dětmi, zejména těmi malými, se často musíme vypořádat s řadou potíží. Jednou z nich je i nevolnost v autě, která podle studií postihuje téměř každé třetí dítě. Tato nepříjemnost často ovlivňuje i výběr cílové destinace rodiny při cestě na výlet či na dovolenou. Existuje ale několik zásad, které mohou s kinetózou v autě pomoci.

Příčiny a příznaky nevolnosti v autě

Tato nevolnost postihuje mnoho lidí, nejvíce se ale projevuje u dětí ve věku 3 až 12 let. Je způsobena jakýmsi konfliktem, který vzniká vysíláním protichůdných zpráv do mozku našimi smyslovými orgány. Smyslový konflikt – nehybnost, zatímco se vše kolem pohybuje – vyvolává poruchu, protože signál, který do mozku vysílá ucho, neodpovídá signálu vysílanému okem. To vede k nedostatečné synchronizaci informací, které jsou zpracovávány nevyváženým způsobem.

Tato porucha ovlivňuje zejména stav rovnováhy subjektu, konkrétně vestibulární aparát, který se nachází uvnitř ucha a má zásadní vliv na regulaci rovnováhy. Nevolnost, kterou odborně nazýváme kinetózou neboli nemocí z pohybu, se nemusí týkat jen automobilu, ale i dalších dopravních prostředků, typicky autobusů nebo lodí.

Hlavními příznaky kinetózy jsou bledost, zívání, studený pot a nevolnost až zvracení. Paradoxně platí, že právě zvracení dítěti pomáhá, aby se cítilo lépe. Objevit se mohou též závratě nebo bolest hlavy. Obvykle platí, že s věkem nemoc z pohybu zmizí nebo se projevuje v mírnější podobě.

Děti v autě.
zdroj: freepik.com

Jak s kinetózou vašich dětí bojovat?

Zatímco dospělým pomáhá sedět v autě na předním sedadle pro spolujezdce, díky čemuž mohou lépe vidět dopředu přes čelní sklo, u dětí to obvykle není možné. Jednou z možností jsou speciální léky, žvýkačky či bonbony, které mohou nepříjemné příznaky potlačit. Jaká další pravidla pomohou vám i vašim dětem jízdu usnadnit?

  • Na cestu se vydejte ideálně v okamžiku, když je vaše dítě ospalé.
  • Dodržujte klidný styl jízdy bez zbytečného zrychlování a zpomalování, zejména v zatáčkách.
  • Pravidelně větrejte nebo používejte klimatizaci, abyste udrželi v interiéru chladno.
  • Vyhněte se vydýchanému vzduchu v automobilu i silným pachům, například benzínu na čerpací stanici.
  • Před cestou i během ní dítěti často podávejte malé doušky vody nebo čaje a lehké občerstvení.
  • Rozptylujte pozornost dítěte konverzací, společnými hrami nebo poslechem hudby.
  • Každé dvě až tři hodiny udělejte zastávku, aby se dítě mohlo protáhnout na čerstvém vzduchu.
  • Nenechte dítě dívat se na mobilní telefon či tablet, vhodné nejsou ani knížky a časopisy.

Přírodní prostředky proti nevolnosti v autě

Často doporučovaným přírodním pomocníkem proti kinetóze je zázvor. Konzumovat ho můžete v mnoha různých podobách, od sušenek a žvýkaček až po nápoje. Ulevit může pomoci i esenciální mátový olej. Stačí aplikovat několik kapek tohoto oleje na papírový kapesník a čas od času k němu přivonět.

Existují též náramky proti nevolnosti, které vycházejí z konceptu akupresury, podle kterého lze stlačováním určitého bodu na těle předcházet různým potížím. V případě kinetózy se bod, který je třeba stisknout, nachází mezi dvěma šlachami na vnitřní straně předloktí, asi 4 cm od zápěstního záhybu. Náramky proti nevolnosti jsou vybaveny „tlačítkem“, jehož kopulka musí být umístěna na vnitřní straně, přesně na výše zmíněném bodě.

Zdroj: my-personaltrainer.it, alvolante.it, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu