Jak „ochladit“ auto zaparkované na slunci?

Zaparkovali jste svůj vůz na stinném místě, ale pak se stín posunul a vystavil karoserii spalujícímu letnímu slunci? Prudké slunce promění interiér našeho vozu v jakousi pec. Stačí chvilka a teplota uvnitř se zvýší klidně i o několik desítek stupňů.

Slunce jako „alkohol“

Vnímaná teplota uvnitř vozu pak může přesáhnout i 50 stupňů Celsia, což je obzvlášť nepříjemné, když musíme sedět na místě řidiče a uchopit horký volant. Jízdou v rozpáleném voze navíc zbytečně riskujeme.

Následky řízení takového automobilu jsou totiž do značné míry srovnatelné s řízením pod vlivem alkoholu – „zamlžené“ reflexy, opožděné reakce na podněty a vyšší pravděpodobnost nehody. Proto je nutné auto ponechané na slunci nejprve ochladit, a to nejen pro zvýšení komfortu jízdy, ale také proto, abychom se „neopili“ horkem a neohrozili sebe, osoby cestující s námi i ostatní řidiče.

Otevírání dveří a oken

První, co je třeba udělat pro ochlazení vozu ponechaného na slunci, je otevřít dveře, v případě nedostatku prostoru alespoň okna, a nechat horký vzduch z vozu uniknout.

Jednoduše řečeno, hned po příchodu k automobilu je třeba co nejvíce podpořit cirkulaci vzduchu uvnitř vozu otevřením všeho, co je možné, klidně i pátých dveří. Můžete také opakovaně otevírat a zavírat dveře, abyste do vozidla „vháněli“ čerstvý vzduch.

Auto s otevřenými dveřmi.
zdroj: unsplash.com

Na druhou stranu není nutné ihned zapínat klimatizaci, neboť okamžitá aktivace klimatizace nepomůže auto ponechané na slunci rychleji ochladit. Naopak zvyšuje zatížení některých součástí systému i spotřebu vozu.

Rozpálený volant můžete otřít hadříkem, který navlhčíte pomocí vody z lahve, kterou jste měli s sebou k pití. Voda nemusí být zcela studená, přesto trik pomůže.

Chlazení vozu klimatizací

Následně můžete konečně nastartovat motor vozu. Stále ale ne proto, abyste mohli zapnout klimatizaci. Předtím je nutné několik minut jet s plně otevřenými okny, čímž se podpoří „nucená“ výměna vzduchu v interiéru, což dále sníží teplotu, kterou vnímá jak řidič, tak osoby, které jsou ve voze s ním.

Po dokončení této fáze můžete konečně zapnout klimatizaci, ideálně v okamžiku, když je teplota uvnitř vozu stejná jako ta venkovní. Přinejmenším zpočátku používání klimatizace ponechejte okna stále otevřená. Proč? V prvních okamžicích totiž klimatizace „vytahuje“ horký vzduch, což by mohlo znehodnotit veškerou dosud vykonanou práci.

Ze stejného důvodu je nutné mít vypnutou recirkulaci vzduchu. Jakmile začne z ventilačních otvorů vycházet studený vzduch, můžete zavřít okna, zapnout recirkulaci vzduchu a nastavit klimatizaci na požadovanou teplotu.

Zdroj: infomotori.com, autoexpress.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu