Jak se postarat o auto, se kterým nebudete dlouho jezdit?

Správné garážování automobilu může znamenat dost podstatný rozdíl mezi tím, zda potom vyjedete z garáže snadno, nebo strávíte několik týdnů potřebnými opravami a servisem. Čím delší dobu bude auto zaparkované a nepoužívané, tím větší pozornost byste samotnému procesu a kontrole měli věnovat. Zaměřit byste se měli jak na gumové části, tak brzdové destičky nebo dokonce pohonné ústrojí.

Co udělat před garážováním?

Pokud víte, že nebudete svého plechového miláčka delší dobu používat, měli byste jej důkladně vyčistit. Tím předejdete nepříjemným pachům a možnému poškození interiéru. Samozřejmě by mělo být garážové místo suché a chladné, abyste auto doslova zakonzervovali. Ještě před zaparkování proveďte na autě základní údržbu, jako byste s ním chtěli jezdit. Vyměňte olej, olejový filtr, chladicí kapalinu a doplňte palivovou nádrž.

Musím se o auto starat během garážování?

Jakmile auto postavíte do garáže, neznamená to, že se o něj už nemusíte starat. Takto zakonzervované byste jej měli pravidelně kontrolovat. Konkrétně se zaměřte na tlak v pneumatikách a hladiny kapalin. Každé dva týdny byste měli nastartovat motor a nechat jej pár minut proběhnout na volnoběh. Tím zajistíte, že se mechanické části uvnitř agregátu nezadřou. Můžete zkusit i funkci spojky a řazení rychlostí.

Co udělat před první vyjížďkou?

Ještě před vyjetím byste měli zvednout kapotu a odehnat všechny hlodavce, kteří se pod ní mohli ukrývat. Zaměřte se i na elektroinstalaci a ujistěte se, že nejsou dráty překousané. Zkontrolujte hladinu provozních kapalin a baterii. Nezapomeňte ani na tlak v pneumatikách. Nastartujte motor a nechte jej několik minut běžet, abyste se ujistili, že je všechno v pořádku.

Dlouhodobé garážování auta není nikterak složité, pokud se budete našimi radami. Věnujte vašemu plechovému miláčkovi náležitou pozornost, a on se vám pak odmění bezproblémovou jízdou.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu