Jak zabránit šíření koronaviru ve vašem autě?

Jedny z nejlepších metod prevence před novým škodlivým typem civilizačního onemocnění koronavirem je mytí rukou a dezinfekce vysoce dotekových míst. Pokud budete dbát zvýšené opatrnosti a pečlivě omývat všechna ohrožená místa, nemělo by se vám teoreticky nic stát. Pojďme se společně podívat na rady, jak zamezit šíření škodlivého koronaviru ve vašem vozidle.

Můžete se nakazit přes auto?

Jakmile sdílíte auto s někým, je zde samozřejmě riziko, že bude dotyčný člověk nakažen. Proto byste měli vyčistit všechna místa, na kterých mohly mikroorganismy viru zůstat. Typicky se bude jednat o volant, přístrojovou desku nebo řadicí páku s ruční brzdou. Zapomenout byste neměli ani na kliky dveří nebo loketní opěrky. Zkrátka je potřeba dezinfikovat všechna místa, kterých se dotýkáte rukama.

Jak často auto čistit?

Pokud jezdíte s daným autem pouze vy, pak se nemusíte čištěním vozidla zaobírat zase tak často. Jakmile ale patříte do skupiny taxikářů nebo si vezmete auto z půjčovny, měli byste interiér dezinfikovat i několikrát za den. Koronavirus se na rovných površích udrží sice jen pár hodin, ale i tak zde existuje riziko, že se nakazíte. Nastává však problém ve výběru čisticích prostředků, protože interiérové plasty nejsou tak odolné jako dlaždice v kuchyni.

Čím interiér auta vyčistit?

Prakticky všichni experti se shodují na tom, že je nejlepší využít čisticí prostředky s minimálním obsahem 70 procent alkoholu. Čím vyšší bude jeho koncentrace, tím samozřejmě lépe pro vás. Tímto přípravkem snadno očistíte celý interiér vozidla a skoncujete tak i se sebemenším náznakem koronaviru. V zásadě byste ale neměli používat bělidlo ani peroxid vodíku. Těmi si totiž křehké plasty rozleptáte, takže pak nebudou vypadat dobře.

Koronavirus je velkým strašákem lidstva, proto bychom všichni měli dodržovat bezpečnostní opatření. Na čistotu dbejte nejenom u vás doma, ale také v osobním automobilu, zvláště v případě, že ho s někým sdílíte.

Autor: Martin Liška
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu