Jaké je nejrychleji akcelerující elektrické auto dnešní doby?

Fanoušci milující vůni nespáleného benzínu budou asi zklamaní, ale technický skvost v podobě výkonných elektrických automobilů se nesmí zanedbávat. Asi si ale budete pokládat otázku, které auto na elektřinu dnes dokáže zrychlit nejrychleji? Pro někoho by to mohla být Tesla, pro jiné zase Porsche Taycan. Vítězem je však někdo úplně jiný.

Kdo je nejrychlejší z 0 na 100 km/h?

Za 1,69 vteřiny dokáže na 100 km/h zrychlit pouze jediný automobil na světě. Tím je Aspark Owl, který pochází z Japonska. Pochopitelně jde o limitovaný supersport, jenž vznikne v edici 50 kusů. S cenovkou 2,5 milionu dolarů půjde skutečně o výsadu těch nejbohatších lidí světa. Zrychlení je možné díky čtyřem nezávislým elektromotorům a baterii s kapacitou 64 kWh.

Chorvaté se drží v závěsu

Na druhém místě se nepříliš překvapivě umístil Rimac C_Two disponující masivním výkonem 1 914 koňských sil. Společně s pohonem všech kol, sofistikovanou technikou launch control a okamžitým nástupem výkonu dokáže Rimac udělat stovku za 1,85 vteřiny. Celkem vznikne 150 exemplářů tohoto jedinečného vozu s cenovkou 2 milionů dolarů. Nepůjde tedy o nic levného.

Jak dopadla Tesla Elona Muska?

Zahanbit se pochopitelně nenechala ani americká Tesla. Její model Roadster dosáhl zrychlení z 0 na 100 km/h za úctyhodných 1,9 vteřiny. Sice to není nejrychlejší, ale i tak to bohatě stačí na třetí místo našeho žebříčku. Navíc se jedná o první relativně dostupné auto, které si budete moci pořídit i vy. Sériově se vyrábí již druhým rokem, a navíc na něm automobilka neustále provádí nějaká vylepšení. Je tedy možné, že je dnes zrychlení ještě o něco lepší.

Elektrické automobily opět potvrdily svou pověst. Takových zrychlení nedosahují ani prototypy LMP1 a dokonce ani Formule 1. Pokud tedy chcete vyhrát závody ve sprintu, vezměte si jedno ze zmíněných aut. Garantujeme vám, že neprohrajete.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT