JLR vyvinulo speciální dotykovou obrazovku které se vlastně vůbec nemusíte dotýkat

Dotykové obrazovky jsou často terčem kritiky za to, že odvádějí až příliš mnoho řidičovi pozornosti. Nová technika prediktivního dotyku by ale měla zaručit daleko menší rušivost.

Na mě se nedívej

S tvrzením, že dotyková obrazovka může být daleko rušivější, než běžné knoflíky zřejmě souhlasí i Jaguar a Land Rover. Začal totiž testovat novou bezkontaktní technologii dotykové obrazovky, která využívá umělé inteligence a mnoha dalších senzorů k předpovědi, které části obrazovky se chcete dotknout.

Tato technologie, která byla vyvinuta odborníky v Jaguaru spolu s experty z univerzity v Cambridge by měla ovládání vozidla učinit bezpečnější tím, že sníží kognitivní zátěž řidičů a zvýší množství času, během kterého se mohou věnovat cestě před sebou. Laboratorní a silniční testy pak ukazují, že systém může snížit interakci řidiče s dotykovou obrazovkou až o 50 %, a to už je skutečně nezanedbatelné číslo.

zdroj: JLR

Bezpečnost v hlavní roli

Hlavní myšlenkou je, aby systém věděl, co chcete udělat již v momentě, kdy začnete pohybovat rukou směrem k obrazovce. Sledování gest je prováděno senzory pracujícími s vysokofrekvenčními kmitočty. Díky tomu dokáže systém rychle kombinovat kontextové informace jako je profil uživatele, rozhraní, okolní podmínky, čas a datum. Toto vše je pak komparováno s daty získávanými z jiných senzorů, jako je sledování pohybu očí, který dokáže napomoci určit, co má řidič v plánu.

Nepřehlédněte: Nová technologie od Škody chrání cyklisty před nárazem do dveří vozu.

Prozatím není jisté, kdy a zda vůbec JLR nasají svůj systém v některém ze svých vozů. Pokud se však podaří systém vyladit natolik, aby jej šlo používat, zřejmě tomu nic nestojí v cestě a jízda v některém z vozů JLR tak budě opět o něco bezpečnější.

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT