Korona virus zlevňuje ropu

Všichni jistě postřehli velmi smutné informace ohledně aktuálně nejznámějšího virového onemocnění, zvaném korona virus. Tento vir má bohužel na svědomí již více jak 1100 obětí, převážně pak v Číně. Jak ale tato věc souvisí s životem českého motoristy?

Čína, jakožto jedna z největších ekonomických velmocí, hraje velkou roli v obchodu s ropou. Po celém světě se denně spotřebuje na 100 milionů barelů ropy a z toho zhruba 15 milionů právě v Číně (největší spotřebitel je poté USA, 18 mil). Čína na rozdíl od USA je ale závislá na nákupu ropy z dovozu.

Aktuální situace v Číně, kde jsou zavedena přísná karanténní opatření, zapříčinila i silné omezení přepravy osob a pozastavení provozu v mnoha velcích podnicích. To vše má za následek razantní pokles poptávky po ropě, který se následně odrážní v cenách pohonných hmot ve světě. Čína v takovéto situaci nejprve spotřebová vlastní zásoby a dle analitiků se dříve než začátkem března situace měnit nebude.

Pro české motoristy to vše znamená pozitivní změny cen u stojanů čerpacích stanic. Například na Plzeňské Tank ONO bylo možné na začátku února natankovat litr nafty za 28,50 Kč a benzín za 29,50 Kč . Během února lze ještě stále očekávat mírné snižování cen. Náš největší dodavatel paliv Unipetrol snížil od počátku roku své ceny o 6-8% , v únoru již byl pokles menší.

Provozovatelé čerpacích stanic se však snaží, navzdory nižší nákupní ceně pohoných hmot, ceny snižovat co nejpomaleji v odvolání na zásoby starších dražších paliv. Snaha je tedy zlevňování co nejvíce odkládat pro zachování své dobré obchodní marže.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT