Lotus přichází na trh s digitálním budíkem, který lze libovolně přehazovat mezi modely Elise a Exige

Automobilka Lotus je známá tím, že podporuje své zákazníky, aby její vozy, byť velice sportovně laděné, využívali ke každodenním potřebám. S tím je spojeno také neustálé vylepšování některých prvků vozu, aby byly vůči takovému využívání co nejpřívětivější.

Kaplička pro závodníky

Nejnovější novinkou v tomto ohledu je digitální ovládací panel, který dostal schopnost tzv. plug and play. To v praxi znamená, že jej lze z vozu vyjmout a rychle nainstalovat do jiného modelu od Lotusu. Toto měnění lze konkrétně provádět mezi modely Elise a Exige.

Chris Haye, ředitel obchodu ve značce Lotus uvádí, že sada přístrojů Lotusu je navržena tak, aby povznesla řidičské zážitky na zcela novou úroveň. Digitální technologie totiž nabízí širokou škálu nejrůznějších zobrazovaných parametrů. Každá jednotka obsahuje GPS údaje z více než 4 tisíc závodních tratí po celém světě. Díky tomu může řidič komparovat svou jízdu s profíky jezdících na tratích s nejrůznějším profilem.

Foto: Lotus

Mraky dat

Zároveň dokáže jednotka sbírat data stejně jako skutečné závodní vozy. To znamená možnost analýzy dat na digitálním panelu, nebo jejich daleko hlubší rozbor prostřednictvím aplikace v počítači.

Nepřehlédněte: Evija oslavuje výročí Lotusu v Bondovce.

Cena přístroje se aktuálně pohybuje okolo částky 40 tisíc korun. Jedná se však o cenovku pouze za přístroj, instalace a softwarové nastavení v ní není započítáno. Pokud se však řidič rozhodne, že si nechá přípravu na zařízení udělat přímo v Lotusu, dostane na vše dvouletou záruku.

Foto: Lotus

Je to k něčemu?

Je těžké odhadnout, jak velký zájem o takovouto vychytávku se strany zákazníků bude, i zda budou řidiči využívat možnost volného přenášení přístroje z vozu do vozu. Nicméně se jedná o velice zajímavou variabilitu, kterých se bude ve světě automobilů časem určitě objevovat stále více.

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT