Malý průvodce údaji, které najdete na pneumatice

Výměnu zimních pneumatik za letní již máte určitě za sebou. Možná jste si ale v souvislosti s ní všimli toho, že na boku pneumatik se nachází poměrně velké množství nejrůznějších nápisů a údajů. Ne všechny údaje jsou sice pro běžného spotřebitele životně důležité, přesto se ale vyplatí se v nápisech alespoň základně orientovat.

Rozměr pneumatiky

Pravděpodobně nejdůležitějším údajem, který je na boku každé pneumatiky uveden, je rozměr pneumatiky. Ten je nutné znát především tehdy, kdy si chcete koupit gumy nové. Většinou je rozměr zaznamenám speciálním formátem, například 205/60 R16. První číslo (205) popisuje šířku pneumatiky v milimetrech, druhé číslo (60) znamená, že výška bočnice odpovídá šedesáti procentům šířky běhounu, konstrukce pneumatiky je radiální (R) a poslední číselný údaj (16) označuje průměr disku v palcích.

Rychlostní a nosnostní index

Kromě rozměru pneumatiky se běžnému uživateli může hodit rovněž znalost rychlostního a nosnostního indexu, například 92H. Číslo (92) udává maximální zatížení jedné pneumatiky, které v tomto případě odpovídá 630 kg. Pokud je na pneumatice číslo 93, je hmotnostní index 650 kg. Písmeno (H) označuje rychlostní index, který je v tomto případě 210 km/hod. Rychlostní index může být označen i jinými písmeny, například V (do 240 km/hod), W (do 270 km/hod), Y (do 300 km/hod) či ZR (více než 240 km/hod). Údaje o nosnostním i rychlostním indexu, které jsou pro konkrétní vůz přípustné, najdete ve velkém technickém průkazu.

Anglická slova a zkratky

Některé pneumatiky mohou mít v blízkosti údaje o rozměru pneumatik ještě údaj o typu vozidla, pro který jsou určeny. Ty se značí písmeny P pro osobní vozy a C nebo LT pro dodávky či další lehké užitkové vozy. Písmena pocházejí z anglických slov passenger, cargo a light truck. Když už jsme u anglických výrazů, na pneumatice jsou často ještě tři další „technické“ výrazy. Temperature udává odolnost pneumatiky vůči teplu generovanému při jízdě určitou rychlostí, traction neboli trakce značí délku brzdné dráhy za mokra a treadwear označuje opotřebování běhounu neboli jak dlouho pneumatika vydrží.  

Jak poznat, kdy byla pneumatika vyrobena?

Nikdo si při pořizování nových gum nechce koupit pneumatiky zbytečně staré. Na každé pneumatice je proto vyražen i datum výroby, obvykle ve čtyřčíselném formátu za označením DOT. Pokud na pneumatice vidíte označení 0818, znamená to, že byla vyrobena v osmém týdnu toku 2018.

Zdroj: bridgestonetyres.co.nz, goodyear.eu

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT