Mobilní telefony při řízení: Dlouhodobě třetí nejčastější přestupek českých řidičů

Nevěnování se řízení je nejčastějších příčinou nehod na českých silnicích. Toto nevěnování pozornosti má přitom velmi často jednoho a téhož viníka – mobilní telefon. I když víme, že bychom ho při řízení používat neměli, většina z nás neodolá a displeje se z rozmanitých důvodů stejně dotkne.

Smrtící rozptýlení

Když jste rozptýlení a nesoustředíte se plně na řízení, může se poměrně snadno stát, že sjedete ze silnice, narazíte do zpomalujícího auta jedoucího před vámi, nebo dokonce zraníte chodce či cyklistu, kterého jste „přehlédli“. Při rychlosti pouhých 60 km/h se vaše auto pohybuje rychlostí více než 16 metrů za sekundu, takže během těch několika okamžiků, kdy jste měli oči upřené na displej, a ne na silnici, jste se posunuli dostatečně daleko, abyste neviděli mnoho potenciálních rizik. Ze statistik vyplývá, že „sahání po předmětech v autě“ zvyšuje riziko nehody 8,8krát.

Co je nejnebezpečnější?

Mnoho z nás se tak trochu mylně domnívá, že pokud máme v autě handsfree nebo pokud vůz umožňuje propojení s mobilem, a my tak nemusíme telefon za jízdy fyzicky držet v ruce, je vše v pořádku. Je sice pravda, že v takové situaci můžeme volant držet oběma rukama, nicméně naše pozornost je limitována tak jako tak. Naše reakce se zpomalí, neboť mozek není schopen soustředit se v jeden okamžik na všechny věci kolem. Z hlediska nebezpečnosti se ukazuje, že nebezpečnější než telefonování za jízdy je vyhledávání informací či psaní zpráv. Někteří z nás při tom sice používají hlasové ovládání telefonu či diktování, ale zdaleka ne všichni.

Co říkají čísla?

Ze statistik zveřejněných Ministerstvem dopravy České republiky vyplývá, že mobil za volantem je po překročení rychlosti a nepřipoutání se třetím nejčastějším přestupkem českých řidičů. Za volantem mobilní telefon používají 2/3 řidičů. Z toho více než 30 % během jízdy chatuje či posílá zprávy a 16 % řidičů fotí, nebo dokonce natáčí videa. Náchylnější jsou přitom k používání telefonu v autě více ženy než muži. Přibližně každá čtrnáctá škoda z povinného ručení je dlouhodobě způsobená řidičem s mobilním telefonem v ruce.

Zdroj: mdcr.cz, portalridice.cz, nrspp.org.au

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu