Můžete si zakoupit nejvýkonnější Škodovku všech dob!

Škoda Octavia WRC dnes patří k legendám motorsportu v České republice. Tento 17 let starý speciál na rallye závody se i nyní prohání po rychlostních zkouškách, avšak největší dobu své slávy zaznamenal na přelomu tisíciletí. Tehdy totiž Volkswagen napadlo, že by stále populárnější značku Škoda mohl ještě více pozvednout, a to účastí v prestižním mistrovství světa WRC. K tomu bylo potřeba vytvořit odpovídající speciál, kterým se stala právě Octavia WRC.

Ani dnes není Octavia WRC překonaná!

Asi si budete říkat, že po téměř dvaceti letech musela mladoboleslavská automobilka vyrobit něco daleko výkonnějšího. Jste však na omylu. Produkční modely se zatím nedostaly za hranici 280 koní, a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom v nejbližší době mělo něco změnit. U moderních závodních speciálů je situace velice podobná, ne-li stejná.

Například Škoda Fabia R5, která vyhrává ve své kategorii závody po celém světě, disponuje výkonem „pouhých“ 285 koní, což je oproti staré Octavii WRC stále málo. Problém není zakopaný ve špatných motorech nebo technologiích, výkonové parametry jednoduše určí mezinárodní automobilová federace FIA. Ta pro tyto vozy stanovila jasná pravidla, která se musí pochopitelně dodržovat.

Jak je na tom Octavia WRC s výkonem?

I když se jedná o 17 let staré auto, neztratí se mezi moderními konkurenty na rychlostních zkouškách ani dnes. Disponuje totiž motorem o objemu 2 litry a výkonem celých 300 koní. Hmotnost činí pouhých 1230 kilogramů, což z Octavie WRC dělá pekelně rychlé auto. Sami se o její výkonnosti můžete přesvědčit na některých domácích rallye soutěžích, které ještě nastoupení tohoto modelu tolerují. Za mnohem mladšími a sofistikovanějšími vozy Octavia WRC rozhodně neztrácí, v rukou zkušeného pilota je tomu spíše naopak.

Opravdu si vůz můžu zakoupit?

Vyrobených Octavií WRC nebude příliš mnoho, a o to vzácnější je jejich objevení, případný prodej. Tento sen několika automobilových nadšenců se nyní stal skutečností, neboť je jeden tento exemplář skutečně na prodej. Za 3 miliony korun si můžete pořídit kus české motoristické historie, který rozhodně neparkoval jenom v garáži. I když vůz prošel důkladnou rekonstrukcí, jde na první pohled poznat, že nějaké závodnické šrámy a kolize má již za sebou. Majitel ze Vsetínska rovněž potvrzuje, že se jedná o skutečný originál, konkrétně 24. vyrobený vůz z roku 2002.

Pokud jste nyní dostali chuť si Octavii WRC prohlédnout nebo se v ní dokonce projet, stačí najít nepotřebné 3 miliony korun a váš sen si ihned můžete splnit. Budete fascinováni naprostou jednoduchostí a zároveň surovostí vozu, protože ze sériového modelu zde není prakticky nic.

 

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Jakou hmotnost má tento vůz?

Jakou hmotnost má tento vůz?

ZAVŘÍT