Nejpůsobivější automobilová muzea, která můžete navštívit

Automobilová muzea v sobě skrývají něco nepopiratelně podmanivého. Tyto pečlivě udržované přehlídky automobilové krásy okouzlují automobilové nadšence i náhodné pozorovatele už celá desetiletí. Možná je to elegantními liniemi a lesklými povrchy vozů, možná je to příběhy, které vyprávějí o lidské vynalézavosti a inženýrské zdatnosti. Pokud už jste navštívili automobilová muzea u nás, vyplatí se vydat i do zahraničí.

Muzeum Porsche (Stuttgart, Německo)

V srdci stuttgartské čtvrti Zuffenhausen, nedaleko továrny a sídla společnosti Porsche, se nachází moderní muzeum věnované historii značky Porsche a prezentaci slavných automobilů. Je to místo, které musí navštívit každý automobilový nadšenec nebo fanoušek této značky.

Muzeum nabízí sbírku více než 80 exponátů, včetně vzácných a historických modelů Porsche. Expozice chronologicky provázejí návštěvníky vývojem značky od jejích počátků až po současný status globální luxusní značky. Vrcholem muzea jsou jeho interaktivní exponáty. Můžete se zblízka seznámit s některými z nejslavnějších závodních vozů Porsche, a dokonce usednout za volant virtuálního závodního simulátoru.

Cité de l’Automobile (Mulhouse, Francie)

Cité de l’Automobile se nachází ve francouzském městě Mulhouse. Jedná se o jedno z největších automobilových muzeí na světě, které sídlí v bývalé textilní továrně a je domovem více než 450 automobilů, motocyklů a jízdních kol.

Vystaveny jsou zde předměty od nejstarších dob automobilismu až po moderní a koncepční vozy. Muzeum se zároveň pyšní jednou z největších sbírek vozů Bugatti. Kromě toho též vzdává hold závodním legendám, jako byl Juan Manuel Fangio, a vystavuje některé ikonické závodní vozy, které se zapsaly do historie na tratích po celém světě.

Muzeum Henryho Forda (Dearborn, USA)

Toto muzeum založil Henry Ford v roce 1929 s cílem zachovat a prezentovat americkou historii a inovace. Vnitřní expozice muzea obsahují více než 26 milionů artefaktů a zabývají se různými tématy, včetně dopravy, komunikace, zemědělství a technologií. Při procházce sály se stanete svědky úchvatné sbírky předmětů, které vyprávějí neuvěřitelný příběh americké inovace.

Mezi nejvýznamnější exponáty muzea patří autobus Rosy Parksové, Kennedyho prezidentská limuzína či dílna bratří Wrightů. K venkovním expozicím patří Greenfield Village, kde se návštěvníci mohou projet v legendárním modelu Ford T, navštívit laboratoř Thomase Edisona nebo si prohlédnout funkční parní stroj.

Muzeum Ferrari (Maranello, Itálie)

Až budete příště v Itálii, zvažte výlet do města Maranello a prohlídku muzea, které se nachází nedaleko sídla a továrny světoznámé společnosti. Jedná se o oblíbený turistický cíl, kde je vystavena rozsáhlá sbírka vozů Ferrari. Mezi zajímavosti muzea patří vozy F1, které vyhrály nejvíce závodů, a sbírka rozmanitých artefaktů souvisejících s Ferrari. Na přilehlé trati Fiorano se často konají testy vozů Ferrari, což ještě umocňuje vzrušující atmosféru.

Muzeum Lamborghini (Sant’Agata Bolognese, Itálie)

Rovněž společnost Lamborghini, velký rival Ferrari, se také může pochlubit jedním z nejpůsobivějších automobilových muzeí na světě. Museo Automobili Lamborghini v sobě ukrývá širokou škálu vozů Lamborghini, včetně některých nejikoničtějších modelů, které společnost vyrobila. Návštěvníci si mohou zblízka prohlédnout vozy jako Miura, Countach, Diablo, Murciélago či Aventador a seznámit se s konstrukcí a designem, které byly při výrobě těchto legendárních vozů použity.

Muzeum Porsche.
zdroj: pixabay.com

Petersenovo automobilové muzeum (Los Angeles, USA)

Petersen Automotive Museum v kalifornském Los Angeles se může pochlubit rozmanitou škálou vozidel, která pokrývají více než sto let automobilové historie. Najdete zde vše od klasických vozů až po nejmodernější superauta. Uvnitř obrovského objektu se nacházejí tři patra s 28 galeriemi věnovanými historii a umění automobilů.

Každý exponát vypráví jedinečný příběh a umožňuje návštěvníkům ocenit řemeslnou zručnost a inovace, které stojí za těmito ikonickými stroji. Toto muzeum je navíc domovem slavných hollywoodských vozů z filmových trháků, jako jsou Muži v černém, Návrat do budoucnosti, Rychle a zběsile, Hvězdné války či Batman.

Muzeum Alfa Romeo (Arese, Itálie)

Museo Storico Alfa Romeo se nachází v italském městě Arese a je domovem rozsáhlé sbírky vozidel Alfa Romeo a dalších souvisejících artefaktů. Muzeum pokrývá celou historii značky od jejích počátků na počátku 20. století až po její současné modely. Návštěvníci si mohou prohlédnout některé z nejvýznamnějších a nejikoničtějších vozů společnosti, včetně modelů Alfa Romeo 33 Stradale, Giulia GTA či Montreal.

Muzeum Mercedes-Benz (Stuttgart, Německo)

Je jen příznačné, že společnost Mercedes-Benz vlastní jedno z nejpůsobivějších muzeí, protože jde o jednu z nejstarších a nejprestižnějších automobilových značek. V muzeu se nachází rozsáhlá sbírka vozidel Mercedes-Benz od klasických vozů až po moderní sportovní a luxusní vozy. Muzeum také představuje vývoj automobilového průmyslu a technologický pokrok, který značka v průběhu let učinila.

Muzeum BMW Welt (Mnichov, Německo)

BMW Welt je kombinací muzea a výstavních prostor, jde o moderní centrum, kde mohou návštěvníci prostřednictvím interaktivních expozic a poutavých exponátů zjistit, jak se BMW vyvíjelo. Můžete se také vydat na prohlídku továrny, kde se na vlastní oči přesvědčíte, jak působivé stroje vznikají.

Muzeum automobilů Toyota (Nagoja, Japonsko)

Toyota byla vždy průkopníkem JDM automobilů a společnost sehrála též klíčovou roli při šíření popularity japonských vozů po celém světě. Zajímavostí je, že toto muzeum se ale neomezuje pouze na vozy Toyota. Toyota Automobile Museum v sobě skrývá sbírky různých výrobců z celého světa. Najdete zde přibližně 140 vozidel, která sahají od počáteční éry benzínových motorů až po ultramoderní hyperauta.

Zdroj: simplypetrol.com, mycarmakesnoise.com, caranddriver.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu