Nejšpinavější místa v autě jsou překvapivě ta v jeho interiéru! Víte, na co si dát pozor?

I když si to často nechceme připustit, většina z nás by bez auta byla dost bezmocná. Auta používáme dennodenně a někteří z nás v nich obecně řečeno tak trochu i žijí. Když pak strávený čas zkombinujete se zablácenými botami, jídlem a pitím, výsledkem je na špinavé auto. Ještě znečistěnější bývá interiér v případě, že uvnitř často vozíte vaše čtyřnohé domácí miláčky. Většina lidí ale věnuje paradoxně větší pozornost tomu, jak vypadá jejich automobil zvenku než tomu, jaká nečistota, viditelná i neviditelná, se ukrývá v jeho interiéru. Která místa jsou vůbec nejšpinavější?

Volant a řadicí páka

I když mnoho lidí se domnívá, že nejšpinavějšími částmi jejich vozů jsou podběhy kol nebo podvozek, nejrůznější studie ukazují, že na volantu a řadicí páce se nachází více bakterií na jeden centimetr než na kterémkoli jiném místě v autě. Některé studie dokonce uvádějí, že volant je v tomto ohledu špinavější než záchodové prkýnko. Není se čemu divit, právě volant a řadicí páka patří k těm částem, kterých se při řízení nejvíce dotýkáme. Uplývají tak na nich nejen nečistoty z našich rukou, ale také pot, částečky kůže, zbytky jídla, a to vše je živnou půdou pro nejrůznější mikroorganismy. Naštěstí je lze rychle a snadno vyčistit pomocí dezinfekčních ubrousků.

Autopotahy, koberce a místa pod nimi

Základní funkcí autopotahů na sedačky je zejména ochrana původního čalounění před poškozením, znečištěním či opotřebením. To je sice v pořádku, ale řada lidí už jaksi zapomíná na to, že i autopotahy potřebují péči. Tedy pravidelně je vyprat a v souvislosti s tím vlastní autosedačku pod nimi také vysát. Pokud jde o autokoberce na podlaze vozu, občasné vyklepání či vyluxování ne zcela stačí. Většina drobného prachu si totiž najde cestu pod povrch koberců. Totéž platí i pro koberce, které máte v kufru vozu.

Rukojeti a ovladače

Stejně jako volantu a řadicí páky se znečištěnýma rukama dotýkáme i dalších částí interiéru, například klik dveří či nejrůznějších ovladačů. Stačí, když chceme otevřít okno, pustit si hudbu či klimatizaci. Podobně velmi špinavé bývají rovněž klipy bezpečnostních pásů. Opět je nejsnazším způsobem jejich vyčistění použití dezinfekčních vlhčených ubrousků.

Zdroj: motorist.sg, financialexpress.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu