Užitečné nápady, jak co nejlépe využít vaši malou garáž

Při sledování amerických filmů si můžete poměrně často všimnout toho, že je v nich mnoho „věcí“ větších, než znáte se svého reálného života. Kromě domů či místností se to týká též garáží. Pro většinu z nás ale naše garáž přestavuje výzvu, aby se nám do ní podařilo vtěsnat vše, co potřebujeme.

Problém malé garáže

Omezená velikost garáže obvykle znamená, že musíme do určité míry dělat kompromisy, které se týkají jedné ze dvou základních funkcí garáže, tedy parkování automobilu, případně i dalších dopravních prostředků, a skladování věcí.

V neposlední řadě je třeba si též uvědomit, že garáže postavené před několika desítkami let byly určeny pro vozy, které byly v mnoha případech o dost menší než v současné době velmi oblíbené SUV automobily. Obecně lze v automobilovém průmyslu vysledovat tendenci, že vozidla se za posledních padesát let o mnoho zvětšila.

Nicméně parkování a skladování v malé garáži mohou koexistovat, chce to jen trochu více vynalézavosti, aby vše fungovalo efektivně.

Zbavte se nepořádku

Nejjednodušší způsob, jak z každé garáže získat více funkčnosti? Omezit množství nedůležitých předmětů, které jsou v prostoru uloženy. To ale bohužel zahrnuje celou garáž zkontrolovat a zorganizovat, abychom získali přehled, co vůbec v garáži skladujeme, a následně být nekompromisní a nepotřebné věci opravdu vyhodit.

V malé garáži je rozhodující každý metr čtvereční, což znamená, že věci jako starý nábytek, rozbité spotřebiče, zbytky stavebního materiálu, o kterých si nejste jisti, zda je někdy využijete, či staré zahradní nářadí, které jste před lety nahradili novějšími verzemi, tam nemají co dělat.

Věnovat čas vyklizení garáže se rozhodně vyplatí. Nemá přece smysl parkovat venku drahá vozidla, se kterými pravidelně jezdíte, zatímco v garáži leží harampádí, kterého jste se léta nedotkli.

V neposlední řadě, pokud v garáži skladujete též potraviny či nápoje, se zamyslete nad tím, jestli je to skutečně nutné, zda by pro ně nešlo najít vhodnější místo.

Nářadí uložené na stěně.
zdroj: unsplash.com

Maximalizujte úložný prostor na stěnách

Pokud vám garáž připadá příliš malá pro vaše potřeby, může být velmi užitečným řešením instalace úložných systémů, včetně závěsného příslušenství.

S úložným systémem z lamelových roštů, který umožňuje zavěšení naprosté většiny předmětů uchovávaných v garáži, se nepořádek na podlaze stane minulostí.

Předměty, jako je zahradní a ruční nářadí, kola, sportovní vybavení, žebříky a elektrické kabely, mohou navíc být účinně uspořádány a seskupeny s podobnými předměty.

Nástěnné stojany na pneumatiky jsou rovněž nástěnným úložným řešením, které uvolní místo, jež zabírá náhradní sada pneumatik na podlaze.

Využijte prostor u stropu

Stropní úložné regály jsou dalším typem efektivního vertikálního úložného systému. Ne všechny malé garáže mají dostatečně vysoké stropy pro přidání úložných regálů, ale pokud se do té vaší vejdou, měli byste tento nevyužitý prostor nad hlavou rozhodně využít.

Nejvhodnější je ke stropu uložit objemné, ale lehké předměty, jako jsou plastové úložné boxy, zahradní plastový nábytek, náhradní pneumatiky a sezónní předměty.

Zvolte správné skříňky

Skříňový systém je další skvělou volbou pro skladování v garáži, ale může být složité umístit jej do malé garáže. Je pravděpodobné, že by musel být instalován v zadní části garáže, pokud je místnost dostatečně hluboká, namísto obvyklého umístění podél bočních stěn.

Pravděpodobně budete též omezeni v tom, jak velký a hluboký skříňový systém budete moci použít. I malý skříňový systém s jednou komodou zásuvek, několika dveřmi skříněk a malou pracovní deskou však může být docela funkční.

Pozor na barvy a světlo

Světlejší barvy stěn, stropu a podlahy obecně pomáhají zlepšit pocit z malé garáže. Výběr specifických barev může vytvořit optickou iluzi, že místnost je větší, než ve skutečnosti je.

Tento efekt je ještě výraznější, pokud vymalujete stěny a strop stejnou barvou nebo vymalujete strop barvou o jeden odstín světlejší než stěny. Iluzi většího prostoru pomůže vytvořit také použití lesklé barvy, která lépe odráží světlo.

Dalším způsobem, jak zvětšit malou garáž, je modernizace osvětlení. Přidáním několika menších světel na strop namísto jediného stropního svítidla dosáhnete lepšího světelného pokrytí a místnost bude působit větší.

Zdroj: bestgaragedoor.us, realhomes.com, familyhandyman.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu