Získání veteránské registrační značky není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát

Zdědili jste po dědovi staré auto? Nebo máte již několik let váš původní vůz v garáži a čekáte na okamžik, kdy s ním budete moci vyjet jako s veteránem? Pravdou je, že staré automobily v sobě mají pro mnoho lidí zvláštní kouzlo a s jejich pomocí se lze lehce vrátit o několik desetiletí zpět. V neposlední řadě jsou veteráni i zajímavým způsobem, jak investovat peníze.

Kdy se vůz stává veteránem?

Z hlediska naší legislativy se vozidlo stává veteránem po uplynutí třiceti let od data jeho výroby. Pokud tedy netrpělivě čekáte na veteránskou značku, je nutné uplynutí alespoň těchto třiceti let. Získání registrační značky, na které se vyjímá zeleným písmenem napsané písmeno V a číslo, ale není úplně jednoduché. Součástí procesu vedoucímu k jejímu získání je řada poplatků a také dvojí testace.

Mezinárodní kodex

Udělování statusu veteránského vozidla se odvíjí od mezinárodního technického kodexu FIVA neboli mezinárodní federace historických vozidel. Tento kodex staré automobily dělí do několika různých skupin, nejen podle stáří, ale také podle autentičnosti vozidla. Zda jsou staré automobily v souladu s tímto kodexem, zjišťují testovací komise.

Testace historické původnosti a technického stavu

Nejprve se zjišťuje historická způsobilost vozu, tu zajišťují kluby a cílem této testace je zhodnocení historické původnosti vozidla podle kodexu FIVA. K tomu testování je nutné zajistit si nejen formulář přihlášky ke klubové testaci, ale rovněž protokol z STK, veškeré údaje o vozidle či dvanáct barevných fotografií. Po absolvování klubové testace následuje testace krajská, které se zaměřuje především na technickou stránku vozu. Pokud chcete získat veteránskou registrační značku, musí váš vůz mít například originální typ motoru a převodovky, karoserii bez koroze, nesmí mít namontované nepůvodní doplňky a v dobrém stavu musí být rovněž jeho interiér.

Veteránská značka

Po úspěšných testacích přichází na řadu vlastní proces registrace. Před tím, než se ve vašem kraji vydáte na příslušné registrační místo, je nutné zajistit si speciální povinné ručení pro veterány. Po registraci kromě registrační veteránské značky obdržíte i průkaz historického vozidla. Vyplatí se rovněž připomenout, že veteránské vozidlo není podle kodexu FIVA určeno ke každodennímu provozu a nemělo by se zároveň používat za účelem podnikání.

Zdroj: fkhv.cz, portalridice.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu