Ztracené klíče od auta: Situaci pomůže zachránit duplikát

Duplikát klíče od auta je důležitý, ať už jste klíč ztratili, nebo jen chcete mít náhradu, kdyby originál přestal fungovat. Při koupi nového vozu od prodejce dostanete vždy dva klíče, pokud jste ale koupili ojetý vůz a majitel vám poskytl pouze jeden klíč, je vhodné si ihned pořídit kopii. Duplikace a související náklady se liší v závislosti na typu klíče a modelu vozu.

Klíče čipové vs. klíče bez čipu

Rozdíl mezi klíči bez čipu a klíči s čipem je zásadní. Ty první nemají žádné elektronické součástky, takže proces duplikace je mnohem jednodušší a levnější. Ještě před několika lety stačilo k získání kopie zajít s autoklíčem do železářství.

Naproti tomu klíče s čipem neboli elektronické klíče v sobě integrují transpondér, který komunikuje se systémem imobilizéru vozidla a umožňuje jeho nastartování. Tyto klíče s sebou přinesly zvýšení úrovně zabezpečení. Duplikace elektronického klíče je složitější a vyžaduje zásah odborníků, kteří mají k dispozici specifické programovací nástroje.

Bezklíčový systém Keyless pak zcela postrádá mechanické části a funguje výhradně prostřednictvím elektronické komunikace s vozem. Nabízí sice pohodlí, ale vzhledem k pokročilé technologii vyžaduje ještě specializovanější a dražší duplikační procesy.

Klíče od auta.
zdroj: pixabay.com

Na koho se s žádostí o duplikát obrátit?

Pokud si chcete nechat zhotovit duplikát klíče od vozidla, můžete využít několika možností. Nejjednodušší je obrátit se přímo na prodejce nebo výrobce vozu. To je rovněž nejbezpečnější možnost, jak zajistit, aby nový klíč „pasoval“ k vozidlu, zejména v případě kódovaných klíčů nebo klíčů nejnovější generace.

Další možností je obrátit se na specializovaná centra, která jsou schopna pomocí moderního vybavení duplikovat klíče od jakéhokoli výrobce vozidla. V neposlední řadě, zejména pro starší klíče nebo pro ty, kteří hledají levnější variantu, i některá železářství jsou vybavena zařízením určeným k duplikování klíčů od auta.

Cena duplikátů je ovlivněna různými faktory, které se liší v závislosti na typu klíče, modelu vozu a složitosti procesu duplikace. Vzhledem k tomu, že technologie v posledních letech výrazně pokročila, je nutné autoklíč nejen fyzicky zkopírovat, ale také naprogramovat čip.

Tento proces vyžaduje specializované technické dovednosti a vybavení, což může ovlivnit cenu služby. Moderní klíče již nejsou pouhými kusy kovu, ale skutečnými „přenosnými databázemi“, které komunikují s vozem.

Zdroj: newsauto.it, autoexpress.co.uk, automoto.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu